23:46
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Vyzkoušejme si společně s žáky 1. ročníku, zda dokážeme spočítat hodnotu mincí. Porovnáme, kdo má více a kdo méně. Společně půjdeme na nákup a zjistíme, které věci si děti mohou koupit a na které jim peníze nestačí.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit mimo obor násobilky. Nejdříve si zopakujeme násobení v oboru násobilky. Potom odvodíme, jakým způsobem budeme násobit deseti i mimo obor násobilky.
Jak si představit zlomky? Vyrobte si z papírových talířů názorné části celků. Co je větší, jedna čtvrtina nebo jedna osmina? Co budete potřebovat? Papírový tácek, barevný papír, pravítko, kružítko, černý fix, tužku a lepidlo. Přidej se k Šikulům a zlomky nebudou žádná dřina!
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Karel Šíma si ji s dětmi nejprve zdramatizuje a sehraje. Pak už jdeme řešit úlohy s penězi. Pohybujeme se v číselném oboru do 100, sčítáme a odčítáme. Na konci lekce se ještě seznámíme s magickými čtverci. Dokážete doplnit čísla na správná místa?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku odhadovat výpočet. Je to dovednost, která nám pomůže se zorientovat, když nebudeme potřebovat vše spočítat zcela přesně. Kontrolu přesnosti našeho odhadu provedeme porovnáním našeho předpokladu s výpočtem.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou si zopakujete, jak řešit slovní úlohy a vypočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 5. ročníku rozlišovat přímou a nepřímou úměrnost. Oba pojmy přirozeně vyvodíme na malé oslavě ve studiu.
Poslechněte si úvodní video k pořadu Nebojte se matematiky. Слухайте вступне відео до програми "Не бійся математики"
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.