21:16
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Pojďme si společně s žáky 3. ročníku skládat obrázky z geometrických tvarů. Dokážete také složit z jednotlivých dílů čtverec, obdélník nebo obrázek podle vzoru?
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Společně s Marií Jarouškovou si projdeme vzorečky na obvod a obsah trojúhelníku, čtverce a dalších rovinných útvarů, se kterými se setkáváme na základní škole.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku, jak se orientovat ve schématu. Představíme si bludiště a zkusíme jím projít. Pomocí šipkového zápisu se pak budeme orientovat ve čtvercové síti. Vymyslíme si i svou cestu a zaznamenáme ji. Také zkusíme projít tzv. výstavištěm tak, abychom dodrželi všechna pravidla. Povede se vám navštívit každou místnost právě jednou?
Fibonacci byl prvním významným matematikem evropského středověku. Posloupnost, která je po něm pojmenována, má mimořádné množství zajímavých aplikací. Ve videu je zmíněna její souvislost se zlatým řezem. Víte, co to zlatý řez je a proč je důležitý? A znáte podivuhodné vlastnosti některých posloupností? Chcete-li se dozvědět více, vyřešte úlohy z pracovního listu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku rozhodovat, zda je rovinný útvar souměrný podle osy. Co musí splňovat? Zkusíme to vyzkoumat. Nejprve se o to pokusíme překládáním papíru, potom využijeme čtvercovou síť a také zjistíme, že jde použít i zcela obyčejné zrcátko.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.