21:16
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Pojďme si společně s žáky 3. ročníku skládat obrázky z geometrických tvarů. Dokážete také složit z jednotlivých dílů čtverec, obdélník nebo obrázek podle vzoru?
V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s výpočty velikosti úhlů. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. У цьому відео ви повторите, як розв’язувати завдання у kytах. Цикл «Не бійтеся математики» знімали у Magenta Experience Center.
Anička a Hubert se dostanou do cirkusu. Kouzelník Antonio proměnil Aničku na krasojezdkyni a Huberta na paňácu. Všem se představení líbilo, ale kouzelník práskal bičem stále rychleji. Dětem na pomoc přispěchal přítel velbloud. Zmizel pan Antonio, zmizel klobouk, jen Anička, Hubert a velbloud zůstali.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho středověkých měst (například České Budějovice a Vysoké Mýto). Ve videu je zachyceno, jak to ve středověkém městě vypadalo. My si při zkoumání zajímavých středověkých náměstí vezmeme na pomoc geometrii.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku poznat rovinné útvary. Dominika Chalušová s dětmi hledá nejprve stopy geometrických příšerek a postupně pojmenovávají základní rovinné útvary (čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh). Zahrajete si s dětmi hru Sova? Uhodnete, na který tvar sova myslí? Otestujeme i svou paměť. A na konci lekce si vymodelujeme útvary ze špejlí a modelíny.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.