27:49
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku písemně dělit. Zábavnou formou si s pomocí historických rekvizit zopakujeme pravidla písemného dělení. A zamyslíme se také nad tím, proč je to vůbec v dnešní době potřeba umět.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku používat římské číslice. V úvodu lekce se zamyslíme, kde všude se můžeme s římskými číslicemi setkat. Jde například o hodiny, jména panovníků nebo roky vydání knih. Seznámíme se s pravidly zápisu a čtení římských číslic.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku orientovat v číslech do tisíce. Dokážete počítat po stovkách od nuly do tisíce? A pak zase zpátky? Lenka Švimberská to s dětmi vyzkouší. A nejen to. Vytvoří si i číselnou osu od nuly do tisíce a do ní budou přiřazovat různá čísla. Použijí pak i hrací kostky a vytvoří si vlastní trojciferná čísla. Orientují se v řádech jednotek, desítek a stovek. Podle diktátu pak děti zapisují další čísla v oboru do tisíce.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit náročnější slovní úlohy, hledat číselné řady, nalézat logické závislosti nebo jak si poradit s posledním příkladem v přijímačkách, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Kája by si rád koupil časopis, jenže neví, kolik peněz má v pokladničce. Opakuje si proto sčítání a odčítání čísel do 100 pomocí číselné osy. Postupně poznává i záporná čísla, která jsou zde z hlediska finanční gramotnosti vysvětlena jako dluh. Jakmile tento způsob počítání Kája pochopí, vyzkouší si také počítání bez číselné osy.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.