23:45
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku sčítat pomocí součtových trojúhelníků. Objevme s jejich pomocí princip sčítání. Jakou obtížnost těchto úloh zvládneme? Dokážeme vrátit i neposedy do svých polí?
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit náročnější slovní úlohy, hledat číselné řady, nalézat logické závislosti nebo jak si poradit s posledním příkladem v přijímačkách, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku rozlišovat sudá a lichá čísla. V této lekci budeme různě zkoumat vlastnosti sudých a lichých čísel při sčítání i odčítání.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku početní operace s přirozenými čísly. Písemně sčítejme, odčítejme a násobme. Při které početní operaci můžeme změnit pořadí čísel? A při které se naopak musíme držet daného pořadí? Procvičíme si počítání a na závěr si společně zahrajeme hru.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak pracovat s úhly v trojúhelníku, nalézat v zadání úhly vrcholové, vedlejší, souhlasné, střídavé, jak pomocí jejich vlastností hledat řešení, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku počítat 20. Do tabulky budeme skládat geometrické tvary, spočítáme je a porovnáme. O kolik více a o kolik méně je prvků?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit slovní úlohy pomocí neznámé a rovnice. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.