23:45
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak logicky řešit slovní úlohy na číselné řady. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky zopakovat orientaci v prostoru. Procvičíme si pravolevou orientaci, vyvodíme čísla do 20 a čísla sousední.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku početní operace s přirozenými čísly. Písemně sčítejme, odčítejme a násobme. Při které početní operaci můžeme změnit pořadí čísel? A při které se naopak musíme držet daného pořadí? Procvičíme si počítání a na závěr si společně zahrajeme hru.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku používat římské číslice. V úvodu lekce se zamyslíme, kde všude se můžeme s římskými číslicemi setkat. Jde například o hodiny, jména panovníků nebo roky vydání knih. Seznámíme se s pravidly zápisu a čtení římských číslic.
Co můžeme udělat, pokud máme peníze navíc? Že je lepší nenechat je spát, ale investovat, nám vysvětlí spolubydlící Bankovkovi. Video pojednává o možnostech investování, jako jsou cenné papíry, spořicí účet, termínovaný vklad, stručně vysvětluje pojmy a uvádí míru rizika jednotlivých produktů.
Jak spravedlivě rozdělit dort? Co to je entina z celku? Dozvíme se, co je třetina, šestina, polovina i čtvrtina. Pojďte se s námi podívat, jak to je se zlomky. Povede se dětem spravedlivě rozdělit dort?
Řada her, se kterými se běžně setkáváme, v sobě skrývá matematické prvky. Výsledek hry tedy není jen dílem náhody či štěstí, ale je v zásadní míře závislý na dovednosti jednotlivých hráčů. Ukážeme si, jak lze pro konkrétní hry najít nejlepší způsob, jak takovou hru hrát, tj. najít strategii, která zaručí šikovnému hráči vítězství.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak z kvádru vzniknou trojboké hranoly, jak spočítat jejich rozměry i jejich objem, připomeneme si vztahy pro obsahy a objemy různých geometrických útvarů a těles a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.