25:05
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku vyjmenovaná slova po P. V této lekci se naučíme za pomoci obrázků porozumět významům jednotlivých vyjmenovaných slov po P. Zahrajeme si hru, při které si procvičíme jejich pořadí.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem U. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. A také věci, které ho připomínají. A co písmeno U připomíná vám? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pořad Slovíčka vás seznámí se slovem charisma. Charisma je pojmenování osobního kouzla lidí, kteří jsou něčím fascinující. Dozvíte se, jak takové lidi poznáte a jakým jiným slovem můžete výraz charisma nahradit. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku, co jsou to slova stejného významu a co slova opačná. Hravě dokážeme vytvořit opačný význam slov.
Pasáž je uvedena humornou scénkou z oční optiky. Stranice, flex, pupilární distance či myopie. Eva Hrušková vykládá o slovní zásobě, se kterou se můžete setkat v optice. A patří do ní vteřiňák?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku psát správně velká písmena na začátku věty a v typických případech vlastních jmen osob, zvířat a místních pojmenování. Pomohou nám s tím velké i malé kameny a cesta do Afriky.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2011, tentokrát s dopravní tematikou. Dočkáte se i příjemného humoru a po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
Pasáž se zabývá psaním velkých a malých písmen u jmen psů, chovatelských stanic a psích ras v češtině.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.