24:58
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Když děti učí telka! Zopakujeme si vyjmenovaná slova po B, L, M. Zazpíváme si písničku a připomeneme si celé řady vyjmenovaných slov. Vysvětlíme si významy některých vyjmenovaných slov a podíváme se i na slova příbuzná.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení věnuje nejznámějším biblickým rčením, jejich původu a přeneseným významům.
V této pasáži spisovatel Jaroslav Rudiš mluví o používání germanismů a specifického jazyka ve svých dílech.
Další díl Slovíček vám prozradí, co je to diskriminace. Diskriminace znamená rozlišování. Je to různé chování k lidem ve stejné situaci na základě například jejich barvy pleti nebo věku. Dozvíte se, že diskriminace je to tehdy, když jsou takto rozlišení lidé podle věku, rasy nebo pohlaví, znevýhodňováni oproti ostatním, bez ohledu na jejich schopnosti.
Když děti učí telka! Procvičíme si se žáky 4. ročníku vyjmenovaná a příbuzná slova po V. Přesný význam jednotlivých slov nám pomůže vysvětlit hra s pantomimou a dramatizací, využijeme i interaktivní tabuli.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku vyjmenovaná slova po V. Naučíme se je nejen vyjmenovat, ale vysvětlíme si i jejich význam. Pomáhat nám budou různé hry se slovy, básničky i obrázky.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku správně psát zvířata z vyjmenovaných slov. Pomůže nám s tím rovnou krotitelka dravé zvěře. Seznámíme se s pravopisem u živočichů, jako je ptakopysk, sumýš, lyska, vyza, mýval a kobylka. Nezapomeneme ani na sudokopytníky a lichokopytníky.
Jedním z prvních typů pravopisu byl pravopis spřežkový, v 15. století vznikl pravopis diakritický a byla zavedena tzv. nabodeníčka, jejichž účelem bylo nahrazení spřežek (např. cz → ċ→ č) . O vývoji českého pravopisu a rozdílech psaní ů/ú (např. ve slovech kůra × kúra) a i/í (např. ve slovech čisticí × čistící) hovoří Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje, že pravopisná podoba názvů institucí závisí na tom, jaký je jejich oficiální název. „To není ani tak záležitost jazyková, ale spíše je to záležitost věcné znalosti. Z toho oficiálního názvu potom odvozujeme, kde psát velká písmena.“
10 557
495
2 799
945
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.