02:30
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Tušíte, jaký je rozdíl mezi meteorem, bolidem a meteoritem? Jak takový meteorit vypadá a jak probíhá pátrání po nich? Kdo jsou lovci meteoritů? A jak pracují? Pojďte to zjistit s námi!
Ve středu naší galaxie se nachází velká černá díra, která zatím není příliš zřejmá. K ní se ovšem blíží oblak prachu a my budeme poprvé v historii schopni pozorovat, jak černá díra něco pohltí. Jak přesně se to stane a jaké fyzikální pochody nastanou poté, nikdo neví.
Před 13,8 miliardy let došlo k velkému třesku. Video ukáže, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy. Dozvíte se také, jaké nové atomy vytvořily termonukleární reakce v nitru hvězd.
Každou noc po celý rok Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře otevírá své obří oči a prohlíží si překrásnou jižní oblohu. Každé oko je tvořeno velkým zrcadlem o poloměru 8,2 metru. Jeho úkolem je shromažďovat světlo a odrážet jej do optického systému, který pak sestaví ostrý obraz vesmíru. Udržet tyto oči jasné je však náročný úkol. Zrcadla se musí pravidelně čistit, protože i tenká vrstva prachu na něm zkresluje jeho vidění.
Astronomové neustále zostřují svůj pohled do vesmíru. Chtějí vidět stále větší podrobnosti na povrchu hvězd nebo zamýšlí prověřit okolí černých děr. To jim umožní interferometrie, díky níž se propojí světlo shromážděné z vesmíru dvěma a více dalekohledy, čímž se vytvoří virtuální dalekohled mnohem větší než ten, kterým se původně dívali.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.