09:39
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi, doktoru Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící.
Vyprávění pohádky Pán podzemní říše. Příběh pojednává o krásné, ale namyšlené dívce, která touží jen po zlatě a drahokamech. Všechny nápadníky, kteří jí nabídnou míň, odmítá. Když ji o ruku požádá muž ze zlatého kočáru, souhlasí a ochotně se vydává do jeho říše. Netuší však, že zde je ze zlata úplně všechno, včetně jídla.
Pohádka O Palečkovi, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o sedlákovi a jeho ženě, kterým se narodí syn velký jako prst na ruce. Začnou mu říkat Paleček. Je velmi šikovný a rád pomáhá otci na poli. Jednou ho tam uvidí bohatý kupec a chce Palečka do služby. Ten v tom vidí příležitost, jak pomoci svým rodičům.
Pohádka O psím ocásku, kterou předčítá herec Jiří Lábus. Příběh vypráví o tom, proč mají všichni teriéři useklou špičku ocásku a proč dobrmani mají ocásek useklý úplně celý.
Pohádka Jak počmárali domeček, kterou předčítá herečka Nina Divíšková. Příběh vypráví o kocourcích, kteří jednoho dne pokreslí domeček. Domečkovi se to však nelíbí, a když se pak přižene bouřka, nepustí za trest kocourky dovnitř.
Španělská pohádka Katalineta a velryba, kterou předčítá herečka Taťána Medvecká. Příběh vypráví o krásné Katalinetě, kterou si chce vzít za ženu sám král. Její macecha a nevlastní sestra tomu chtějí zabránit, a tak shodí dívku do moře. Naštěstí však kolem pluje obrovská velryba.
Pohádka Princ Bajaja, kterou předčítá herec Václav Vydra. Příběh vypráví o princi, který se vydává do světa. Po boku má moudrého koně, který mluví lidskou řečí. Když dorazí do království, které ohrožuje zlý drak, poradí kůň chlapci, ať se vydává za němého. Jedině tak zachrání princezny od smutného osudu.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o opičím bludišti a o tom, že se vyplatí poslouchat ty, kteří nás mají rádi.
Bajka O žábách, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o tom, jak si žáby přestanou vážit svého bezstarostného života v mokřadech a začnou se hádat. Svým chováním však rozzlobí vládce bohů, a ten jim za trest zvolí žabího krále. Tím je ale čáp…
14 055
797
4 776
1 361
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.