02:56
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Příběh mladého muže, který se dostal do dluhové situace. Nyní nemá stálou práci a přespává ve svém automobilu. Při hledání zaměstnání naráží na nedokončené vzdělání a na slabší morálku v docházení do práce.
Příběh nezodpovědného syna, který si neumí poradit s vlastními dluhy a zatahuje do svých problémů celou rodinu. Rodině radí finanční poradkyně i psycholožka. Synovo nezodpovědné chování ho může dovést až do vězení.
Historie peněz jakožto fyzického platidla je dávná. Nejprve se používaly mince: od jednoduchých kousků kovu se vyvinuly do podoby zdobných mincí s vyraženými nápisy a reliéfy. S rozvojem obchodu a s potřebou vyplácet stále větší částky se však objevil problém spočívající v hmotnosti kovových peněz. Přišlo se proto s praktickým řešením, a tím byl papír. První papírové bankovky vydal Johan Palmstruch roku 1661 ve Švédsku a název bankovka odkazuje na její původní definici.
Některé drůbežárny umožňují odkup takzvaných vynesených slepic a rodina režiséra Filipa Remundy se rozhodla několik takových slepic z klecového chovu zachránit. Koupili pět slepiček, pro každého člena rodiny jednu, odvezli je na chalupu, postavili kurník a doufají, že se jim u nich bude dařit.
Video popisuje, co všechno může spotřebitele čekat při nákupu věcí přes internet ze zahraničního obchodu. Vysvětlíme si, jaký je rozdíl při nakupování ze států Evropské unie a z ostatních částí světa. Co všechno si nerozumným nákupem z druhého konce světa můžeme způsobit?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.