07:34
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Příběh zadlužené rodiny Stratilových, která popisuje svou komplikovanou životní situaci, a to, jak špatná zkušenost s realitní kanceláří při prodeji domu vedla k ještě větším dluhům.
Historie peněz jakožto fyzického platidla je dávná. Nejprve se používaly mince: od jednoduchých kousků kovu se vyvinuly do podoby zdobných mincí s vyraženými nápisy a reliéfy. S rozvojem obchodu a s potřebou vyplácet stále větší částky se však objevil problém spočívající v hmotnosti kovových peněz. Přišlo se proto s praktickým řešením, a tím byl papír. První papírové bankovky vydal Johan Palmstruch roku 1661 ve Švédsku a název bankovka odkazuje na její původní definici.
Představení rodinného rozpočtu pětičlenné rodiny a důraz na to, jakou část jejich rozpočtu ukrajují náklady na kouření.
Ekonom shrnuje základní plusy a minusy provázející české (ne)přijetí eura, společné měny Evropské unie. Video představuje konkrétní příklady, na nás už je, jakou jim přiřadíme důležitost a na jakou stranu se přikloníme. Euro ano, nebo ne? Není to tak jednoznačné, jak se nám někteří snaží namluvit. Co všechno v tom hraje roli?
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Jedna z nich souvisí s penězi: Revoluci prý připravili pragmatici z StB a KSČ, kteří plánovali vzít ekonomiku do svých rukou. Nová vláda ekonomy samozřejmě potřebovala, a protože v Občanském fóru byli převážně umělci, dostali se do vysokých funkcí např. lidé z Prognostického ústavu. Ze společenské změny však finančně vytěžili všichni, kdo už se v systému pohybovali a uměli se rychle přeorientovat na nové podmínky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.