06:13
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Máte rádi mráz, sníh a chumelenice? Víte, že bez sněhu si příroda neodpočine a každá sněhová vločka je malé umělecké dílo? Kde padaly největší sněhové vločky? Jak přezimují některá zvířata a co je to zimní spánek? A že za polárním kruhem je sněhu hodně a na rovníku se ani neobjeví? To všechno dnes zkoumá Brďo.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Každá sněhová vločka je jedinečná a originální. Zkuste si s námi stejně originálně vyrobit vlastní tvar vločky z ušních tyčinek. Na výrobu vloček si nachystejte modrý papír, šídlo, ušní tyčinky, provázek, tužku, kelímek, nůžky, štětec a disperzní lepidlo. Během vyrábění se také dozvíte, jak vznikají opravdové sněhové vločky v přírodě.
Pojďme společně vyrábět ozdoby nejen na stromeček. Budou to Tři králové. Figurky si vyrobíme z lahviček od Actimelu. Je to skvělá příležitost, jak využít věc, kterou bychom normálně vyhodili. Potřebovat budeme také polystyrenové kuličky, lepidlo, nůžky, špendlíky, fixy a stuhy.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit sněhuláka. Budeme potřebovat: bílou ponožku, rýži, bílou bavlnknu, nůžky, párátko, knoflíky, černý a oranžový fix a bavlněnou látku.
Chcete se přestrojit za čerta? Máme pro vás skvělý doplněk! Vyrobte si s námi čertovské rohy na čelence a můžete vyrazit na mikulášský rej! Potřebovat budete červený filc, šablonu rohů, duté vlákno, čelenku, nůžky, fix a tavnou pistoli. S námi se proměníte v zástupce pekla dřív, než stihnete pořádně zablekotat.
Výroba podzimního lampionu dá sice trochu práce, ale výsledek stojí za to. Budete potřebovat barevné listy stromů, čajovou svíčku, alobal, štětec, disperzní lepidlo, pečicí papír, drátek, šídlo, nůžky, papírovou krabičku od sýrů a sešívačku. Každý lampion je originál a záleží jen na vás, jak bude vypadat.
Chcete si doma zasoutěžit? Vyrobte si terč na házení míčky. Budete potřebovat 9 velkých plat od vajec, nůžky, barvy, štětec, provázek a malé míčky. Až si terč vyrobíte, domluvte si pravidla a můžete začít hrát! Místo malých míčků můžete na házení použít třeba knoflíky.
Děti nám ukáží, jak vyrobit z přírodního materiálu ozdoby na stromeček. Uvidíme je vyrábět různé pohádkové postavičky. Proto z připravených věcí budeme vybírat podle své fantazie. Určitě použijeme: tavnou pistoli, nůžky, vatové kuličky, kousky látek, šišky, žaludy, kaštany, barevný sisal, režnou nit, tempery… Počítejte, že vám práce bude trvat přibližně 30 minut.
V tomto díle nám Brďo vysvětlí, k čemu nám vlastně lyže slouží. Víte vůbec, jak v minulosti lyže vznikaly? Proč se lyže kloužou po sněhu? Jak se máme o lyže správně starat, aby nám co nejlépe posloužily? Lidé používají lyže po celém světě, dokonce se dá lyžovat i v Africe! Zajímá vás více informací o lyžařských disciplínách? Jestli ano, tak si tenhle díl nenechte ujít!
Jak to bylo kdysi na Mikuláše? Děti se dozví, kdy přichází Mikuláš a čert, i jak se jim může vymstít to, že přes rok zlobily. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad děti motivuje úvodní básní „Jabloňka“. Názorně ukazuje proměny jabloně během celého roku (zimní spánek, jarní květy, opylování včelkami, dozrávání a podzimní plody, jablka). Popisuje jablko zvenku i zevnitř, včetně pojmenování jeho částí. Součástí jsou i nápady, co všechno se dá z jablek udělat a vyrobit. Pojďte se podívat s námi.
Pořad seznamuje děti s ročním obdobím zimou. Tento díl ukazuje, jak se v zimě příroda mění, jak se dá pomoci rostlinám v zimním období a co dělají některá zvířata – například, kde spí ježek.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.