06:13
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Máte rádi mráz, sníh a chumelenice? Víte, že bez sněhu si příroda neodpočine a každá sněhová vločka je malé umělecké dílo? Kde padaly největší sněhové vločky? Jak přezimují některá zvířata a co je to zimní spánek? A že za polárním kruhem je sněhu hodně a na rovníku se ani neobjeví? To všechno dnes zkoumá Brďo.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Každá sněhová vločka je jedinečná a originální. Zkuste si s námi stejně originálně vyrobit vlastní tvar vločky z ušních tyčinek. Na výrobu vloček si nachystejte modrý papír, šídlo, ušní tyčinky, provázek, tužku, kelímek, nůžky, štětec a disperzní lepidlo. Během vyrábění se také dozvíte, jak vznikají opravdové sněhové vločky v přírodě.
Pojďme společně vyrábět ozdoby nejen na stromeček. Budou to Tři králové. Figurky si vyrobíme z lahviček od Actimelu. Je to skvělá příležitost, jak využít věc, kterou bychom normálně vyhodili. Potřebovat budeme také polystyrenové kuličky, lepidlo, nůžky, špendlíky, fixy a stuhy.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit sněhuláka. Budeme potřebovat: bílou ponožku, rýži, bílou bavlnknu, nůžky, párátko, knoflíky, černý a oranžový fix a bavlněnou látku.
Rádi se v zimě zahřejete teplým čajem? A co si pod hrneček vyrobit mikulášský podtácek? Během vyrábění se dozvíme i něco o svatém Mikulášovi. Pojďme společně na to! Budeme potřebovat barevný filc, černý fix, nůžky, šablony z pevného papíru, tavnou pistoli. Není to nic těžkého a podtácek se nám vyklube raz, dva.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit šněrovací botu. Budeme potřebovat: tkaničky, karton, papír, tužku, fix, štětec a akrylové barvy.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit olympijské medaile. Budeme potřebovat: bronzovou folii, termofolie, karton, stuhu, lepidlo, fixy, kružítko, nůžky a děrovačku.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Proč nepadá sníh, když je zima?
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace. Nějaké nové si vymyslíme a hlavně si to užijeme! Jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí Tanec horolezců.
Jak to bylo kdysi na Mikuláše? Děti se dozví, kdy přichází Mikuláš a čert, i jak se jim může vymstít to, že přes rok zlobily. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
11 584
613
3 389
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.