06:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Ani funkčním stylům se nejspíše v maturitním testu nevyhnete. Pojďte si zopakovat, jaké funkční styly existují a co je charakterizuje. S funkčně stylovou charakteristikou textu totiž budete při řešení testu pracovat. Ve videu uvidíte různé strategie řešení takových úloh, a to včetně rizik některých strategií.
Maturiní test ověřuje také to, jestli dovedete rozlišit základní typy promluv v češtině. A aby toho nebylo zas tak málo, při řešení takových úloh potřebujete také rozlišit vypravěče a postavy. Podívejte se na ukázky možných postupů při řešení modelové úlohy včetně komentáře případných chyb při řešení. Mimo jiné se také dozvíte, co to ty typy promluv vlastně jsou...
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Vystoupit před publikem a bez trémy přednést projev – to je sen mnoha lidí! Mnoho z nás však má s vystupováním na veřejnosti velké potíže. Miroslav Táborský shrnuje základní techniky a strategie pro úspěšnou prezentaci.
Jak bychom měli správně postupovat při poskytování zpětné vazby, čemu bychom se měli vyhnout a na co se naopak zaměřit? Jakou roli vlastně hraje hodnocení v našich životech? A jak se při něm vyhnout konfliktu? Odpovědi nabízí s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Na začátku našeho poznání je vždy nějaká otázka. Otázka je silný a mocný nástroj. Je základem jedné psychologické techniky – koučování. Otázky jsou nedílnou součástí komunikace. Druhy otázek i způsoby jejich kladení představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Že se papír vyrábí ze dřeva, to asi víte. Ovšem věděli jste, že se dá psát i na kůru stromů? Je zapotřebí mít k dispozici kůru březovou a ta pak poslouží místo papíru. Koukněte na návod ve videu a potom se můžete sami pustit do originálního díla. Na výrobu budete potřebovat březové dřevo, provázek, houbičku na nádobí, fix, zalamovací nůž a dlátko.
Co je to mediace a jak usmířit dva lidi ve sporu? Jak postupovat, dostaneme-li se do situace, kdy se nám svěřují dvě rozhádané strany? Ukázka využívá jeden z nejčastějších typů sporu, spor mezi sousedy. Na jeho příkladu nás seznamuje s možnostmi úspěšného usmiřování konfliktů. Problematiku mediace představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.