Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
Na statku v Prostředním Vydří pobýval Ivan Martin Jirous, zvaný též „Magor“, jeden z nejvýraznějších básníků 2. poloviny 20. století. Od 90. let zde rovněž pořádal rockové festivaly. Františka Jirousová, dcera slavného básníka, nás provede po rodinném statku, zavzpomíná na svého otce a představí, k jakým aktivitám místo vybízí dnes.
Rozhovor s Danielou Hodrovou mimo jiné představuje její nový román Točité věty, dílo, které získalo titul Kniha roku. Podívejme se na video přibližující základní rysy autorčiny tvorby, její tvůrčí metody a motivaci ke psaní.
Činohra Národního divadla představuje jevištní inscenaci jednoho z nejčtenějších děl české klasiky, baladickou sbírku Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Pořad provází jednak vznikem divadelního představení, jednak zprostředkovává skrze režijní tandem SKUTR a herce Činohry ND interpretace jednotlivých balad. Společně se s tvůrci představení zamýšlejí nad motivy mystiky, hororu, viny, trestu, ale i odpuštění.
Spisovatel Petr Stančík hovoří o detektivním románu Mlýn na mumie a okrajově o prozaickém textu Pérák. Vyjadřuje se také ke své tvorbě pro děti a k rozdílu mezi psaním dětské literatury a literatury pro dospělé. Zkraje rozhovoru komentuje své rozhodnutí opustit pseudonym Odillo Stradický ze Strdic a tvořit pod vlastním jménem.
V pořadu Písně českých básníků zazní Skácelova Modlitba za vodu v podání skupiny Hradišťan a zpěváka Jiřího Pavlici, který na závěr v rozhovoru s Tomášem Klusem okomentuje svůj vztah ke Skácelově tvorbě v obecné rovině.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem O rodičích a dětech od Emila Hakla. Hakl předčítá pasáže z knihy a komentuje okolnosti jejího vzniku. Mluví také o obsahu a názvu knihy.
Podívejte se na závěr oblíbené povídky Jana Nerudy Hastrman doplněný čtením z díla Povídky malostranské a vychutnejte si typicky nerudovský styl i jazyk.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku procítit čtený text. Vybereme si dětskou beletrii a při čtení se zaměříme na to, co může postava z našeho příběhu slyšet.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.