Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
Muzeum literatury připravilo výstavu ke stému výročí narození Ladislava Fukse. Autor, kterého zná asi každý maturant, se proslavil zejména romány Spalovač mrtvol a Pan Theodor Mundstock. Jak výstavu pojali a co se jí snaží říct? A šlo o režimního autora? Odpověď je o dost složitější, než se na první pohled zdá.
Pasáž z pořadu České televize Skrýše a útěky Ladislava Fukse přibližuje život tohoto spisovatele, autora psychologické prózy s tématem úzkosti člověka ohrožovaného nesvobodou a násilím.
Loupežník Lotrando poslal syna Lotranda na studia do kláštera. Na smrtelné posteli otci mladý Lotrando slíbil, že převezme jeho řemeslo, aniž by tušil, o co se jedná. Jak se mladému Lotrandovi loupežničina dařila? A jak nakonec svou práci vyřešil? Dozvíte se z vyprávění bratří Josefa a Karla Čapkových. Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
Necelý měsíc po smrti Václava Havla uvedla autorova domovská scéna Divadlo Na zábradlí divadelní hru z osmdesátých let minulého století nazvanou Asanace. Drama je možno vnímat jako alegorii na totalitní podobu Československa v osmdesátých letech. O inscenaci a spolupráci s Václavem Havlem a jeho otiscích právě na této scéně hovoří režisér hry David Czesany.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit číst ve školním rozvrhu. Budeme pracovat s tabulkou a rozpoznávat, co znamenají jednotlivé zkratky.
Málokdo uměl s takovým pozorovatelským citem a empatií popsat svérázné obyvatele staré Prahy jako Ignát Herrmann a Jan Neruda. Staropražskou povídku Ignáta Herrmanna Z Nerudovy trafiky o mladé dámě prodávající v trafice a zákazníkovi, o němž netuší, že jde o jejího nejoblíbenějšího spisovatele, Jana Nerudu, čte herec Jan Pivec.
Pohádka O třech sudičkách a dívce s perlami, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o chudé dívce a jejím bratrovi, kteří jednoho dne pohostí tři sudičky. Ty na oplátku dají dívce do vínku, aby jí z vlasů padaly perly. Darované schopnosti pak způsobí mnoho nečekaných událostí. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Pořad Události v kultuře z roku 2009 připomíná osobnost Arnošta Lustiga při příležitosti 95. výročí jeho narození. Tento český spisovatel židovského původu byl nejen autorem celé řady děl s tématem holokaustu, ale i scenáristou a publicistou světového významu. V dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti. Vydobyl si celosvětové uznání a stále patří k našim nejvydávanějším autorům.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.