Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
Pasáž ze závěru filmu Paličova dcera natočeného podle stejnojmenné divadelní hry J. K. Tyla ukazuje postoj obyvatel Květolib k hlavní hrdince, hodné a nevinné Rozárce, která vzala na sebe otcův zločin, a přesto, že byla dokázána její nevina, ji odsuzují. Rozárka chce odejít před nenávistí lidí tam, kde ji nikdo nezná.
Vybraná pasáž pochází z televizního zpracování povídek Jana Nerudy O jednom vánočním smíření, jedná se o zfilmovanou adaptaci Arabesek. Vybraná ukázka zachycuje rozhovor o ženách mezi panem Kobercem, čtyřicetiletým poctivým mládencem, a panem Týnským, věčným mládencem. Následně je vykreslen rozdílný život a námluvy a názory na manželství obou mužů. Ukázka je zakončena až příchodem pana Týnského do taneční školy.
Televizní inscenace na motivy románu Jindřicha Šimona Baara „Paní komisarka“ o Boženě Němcové zachycuje chodské období jejího života. Vypráví o manželském svazku s Josefem Němcem, který jako finanční úředník zůstával vždy ve stínu své slavné ženy. Inscenace je představuje jako dva lidi, kterým láska k národu vrostla do srdce a kteří nechtěli stát stranou boje, který bylo třeba svést, aby budoucnost národa byla svobodou pro jeho lid.
Ukázka z Jiráskova dramatu Vojnarka přibližuje touhu po lásce hlavní hrdinky, která netuší, k jak tragickému konci její nový sňatek dospěje.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Knihy nás obklopují. Najdeme je doma, ve škole, ale i v knihovně. A k čemu takové knihovny slouží? Půjčování knížek vás jistě napadne. Ale není to jediný důvod, proč jsou důležité. Je toho totiž mnohem víc. V čem jsou české knihovny unikátní a kam až sahá jejich historie? To a více se dozvíme v dnešním díle pořadu My se máme.
Poslechněme si vypravování Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. Jak ti dva milí pánové konečně protrhli smůlu? Co vše se jim povedlo a jakého štěstí se jim dostalo? Pozor! K vidění bude také živý drak. Nevěříte? Pohodlně se usaďte, příběh o těch dvou právě začíná!
Jak je na tom tvorba nejmladších básníků? Proč poezii pomáhá krize? Jaká témata reflektuje poezie dnešních mileniálů? Odpovědi na tyto i další otázky hledají v ArtZóně Jonáš Zbořil a Libor Staněk.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.