Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje básníka Petra Čichoně. Autor při hraní na loutnu recituje svou báseň, následně poslouchá a vykládá báseň Jiřího Kuběny.
V roce 2000 uvedlo Dejvické divadlo dramatizaci Bratrů Karamazových v režii Lukáše Hlavici. Představení bylo současně i zfilmováno. Prostřednictvím ukázek z inscenace a vzpomínek herců na mnohdy náročné, byť velmi inspirativní zkoušení se přesuneme na prkna této prestižní pražské divadelní scény.
Divadlo Járy Cimrmana si připomínalo čtyřicet let s cimrmanovskými hrami představením tvořeným ukázkami z některých jeho her. Podívejte se na takovou ukázku ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy.
Karel Kryl patří ke klasickým představitelům fenoménu české literatury druhé poloviny 20. století - zpívané poezii. Krátký medailonek ve slovenštině je doplněný písní Děkuji, kterou mnozí považují za Krylovo krédo.
V cyklu Jedna báseň, autoři čtou uslyšíme verše básníka, překladatele, publicisty a terapeuta chorvatského a českého původu Adama Borziče, opakovaně zařazeného do antologie Nejlepší české básně.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. V této se potkal žíznivý vlk se srnkou. Proč se vlk napil více, než původně chtěl? A co si z toho můžeme vzít my? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Mít přítele, který je nám nablízku a naslouchá nám. To je vzácný dar. A kde se takový přítel najde? To nám poví tento příběh. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Český pedagog, spisovatel a archeolog Eduard Štorch se proslavil povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a bronzové. V pasáži si připomeneme jeho nejznámější dílo, historický román Lovci mamutů - a světový věhlas, kterého se mu dostalo.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.