Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
Hana Prošková byla od šedesátých let minulého století výraznou osobností české detektivky. Do literatury uvedla kriminalistu Vašátka a malíře Horáce, kteří se při pátrání zvláštním způsobem doplňují. Tvorbu autorky charakterizuje Pavel Mandys.
V ukázce hovoří profesor Pavel Janoušek o nových uměleckých směrech, které se v Čechách objevily mezi dvěma světovými válkami: proletářském umění, poetismu a surrealismu. První z nich reaguje na hrůzy první světové války, následující jsou plní klaunů a komediantů.
V pasáži pořadu Písně českých básníků si připomeneme život českého básníka a překladatele Emanuela Frynty, představitele nonsensové poezie i autora básniček pro děti, které si oblíbili také dospělí čtenáři.
Vystudovaný učitel, herec, scénárista a především populární hudební skladatel, také zakladatel divadla Járy Cimrmana a vítěz mnoha hereckých ocenění – to vše je Zdeněk Svěrák, kterého děti znají především ve spojení s jeho skladatelským kolegou Jaroslavem Uhlířem. V naší reportáži si připomeneme tvorbu tohoto všestranného a populárního umělce, který se navždy zapsal do dějin české kinematografie.
Už název pohádky napovídá, že její hlavní postava, chlapec Frantík, dělá všecko naopak. A tím také způsobuje svým rodičům velké starosti. Co Frantík udělá, když ho tatínek varuje před strašidlem Krumem? Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Já? Kdo jsem já? No tak podívejte, já nemám rád tak jednostranně stavěné otázky, vážně ne! Čtvrté dějství dramatu Zahradní slavnost vám představí herci v ukázce, která vznikla v produkci Knihovny Václava Havla.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Český básník, písničkář a prozaik Jan Burian zpívá skladbu s textem Jiřího Ortena Černý obraz (básnická sbírka Ohnice) v pořadu České televize Písně českých básníků.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.