04:29
Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
Za uměleckým jménem Ewald Murrer se skrývá Michal Wernisch, český básník, prozaik a žurnalista. Jeho první knihou, která se dostala mezi čtenáře, byla samizdatová sbírka básní Holub na střeše. V ukázce čte básník svou báseň O krásných květinách. Hovoří o svých vnitřních světech a imaginárních květinách, které jsou pro něho krásnější a voňavější než ty skutečné.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Každá doba má svou literaturu krásnou, populární, pokleslou i zakázanou. Ukázka nám odpoví na to, jaká literatura se četla v období první republiky, kolik bylo vydáváno knih, co byly cliftonky a rodokaps. Dále se také dozvíme, jak v tomto období vznikaly knihovny a co bylo jejich úkolem.
J. A. Komenský nebyl jen věhlasným pedagogem, teologem, filozofem či spisovatelem. Známým se stal i jako exulant. Coby duchovní Jednoty bratrské patřil ke straně poražených v českém stavovském povstání. Několik let se skrýval na různých místech Čech a Moravy a roku 1628 musel odejít do exilu. Přesto po celý život v exilu doufal, že se nekatolíci jednou budou moci vrátit.
Pražské Divadlo pod Palmovkou uvedlo zpracování klasické hry zcela netradičním způsobem. Rumunský režisér Alin Negutoiu nabízí divadelní online reality show, v níž mizí rozdíl mezi jevištěm a hledištěm. Proč ke hře takhle přistoupil? Odvážně pojaté představení hodnotí publicistka Divadelních novin Petra Zachatá.
V pasáži z druhého dílu televizního filmu Babička podle stejnojmenné knihy Boženy Němcové probíhá rozhovor mezi babičkou a paní kněžnou o štěstí její schovanky komtesy Hortensie, která je zamilovaná do italského malíře, svého učitele kreslení z Florencie.
Na stromě Bajkovníku rostou listy i bajky. Za vlády bohyně Juno za ní přišel páv s přáním umět zpívat. Jak si bohyně poradila s jeho závistí? A jaké z toho vyplývá ponaučení pro nás? Podívejte se.
Proč kníže Oldřich založil Sázavský klášter? Koho potkal při svých lovech? A jak si kníže Oldřich našel ženu? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Epizoda Jak seděli na vajíčkách ze seriálu Pohádky z mechu a kapradí pomůže dětem přiblížit, jakým způsobem se projevuje emoce soucit. Jednou šli Křemílek a Vochomůrka na výlet a louskali si lískové oříšky, když zaslechli naříkání z koruny stromu. Kdo to naříká?
Pasáž ze závěru filmu Paličova dcera natočeného podle stejnojmenné divadelní hry J. K. Tyla ukazuje postoj obyvatel Květolib k hlavní hrdince, hodné a nevinné Rozárce, která vzala na sebe otcův zločin, a přesto, že byla dokázána její nevina, ji odsuzují. Rozárka chce odejít před nenávistí lidí tam, kde ji nikdo nezná.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.