05:21
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Výklad důležitých událostí v životě Karla Jaromíra Erbena, včetně citací z jeho díla. Pořad spisovatele zasazuje do kontextu historických událostí.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
Dokument o jedné z předních postav české exilové literatury staví na osobní výpovědi Oty Filipa, který se ohlíží za „svým“ dvacátým stoletím. S nadhledem a zároveň s pokorou i schopností kritické sebereflexe hovoří o svých románech.
V pasáži z pořadu To byl můj život?? Pavel Kohout vypráví o Divadle československé armády a o tom, jak jeho samotného v padesátých letech změnila armáda a jak se promítla do jeho tvorby. „Armáda byla něco jako posvátná kráva v této zemi. Hned po straně to byla armáda." V závěru se Pavel Kohout zmiňuje rovněž o 20. sjezdu Komunistické strany, kde Nikita Chruščov nazval Stalina zločincem, a o událostech, které následovaly. Video je doplněno o dobové fotografie a záběry.
Představení života vědce a obrozence F. L. Čelakovského a doby, ve které žil. Pasáž zachycuje i ukázky a interpretace jeho literárních děl.
Plachý Vladimír Vašek, který proslul v naší literatuře jako bojovný slezský bard Petr Bezruč, to s ženami neměl lehké. Do konce svého dlouhého života se neoženil. Když potkal Fanynku Tomkovou, vášnivě se zamiloval, ale dívka jeho city neopětovala. A tak vznikla jedna z Bezručových básní, Labutinka.
Kdo byl Jaroslav Seifert, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu a člen hnutí Devětsil? Podívejte se na video o životních osudech a postojích tohoto básníka.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.