12:45
Spisovatel Alois Jirásek se proslavil jako autor s neuvěřitelně širokým záběrem historických témat a v ukázce vystupuje zejména jako autor čtenářsky úspěšné knihy pro mládež Staré pověsti české. Některé z těchto pověstí jsou zde převyprávěny zábavnou formou. Dozvíme se, že ve svém díle hrdiny nejen popisoval, ale sám jím byl také ve skutečném životě. Jako jeden z prvních se nebál podepsat Manifest českých spisovatelů v roce 1917.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Ferda Mravenec je bezesporu nejznámější postavou českého novináře, spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory. Video nás seznamuje s tím, jak Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a další Sekorovy postavy vznikaly.
Krátké představení spisovatelky Edy Kriseové: Působila dlouhé roky jako reportérka, její knihy v době normalizace směly vycházet pouze v zahraničí nebo samizdatu a po listopadu 1989 se uplatnila jako jedna z prvních poradců nového prezidenta Václava Havla.
Oldřich Říha diskutuje s Vladimírem Körnerem o jeho novele Údolí včel. Hovoří o nadčasovosti tématu díla, o postavách a jejich vztazích. Jejich názory se rozcházejí v pohledu na roli víry v životě člověka. Součástí videa pocházejícího z pořadu Čtenářský deník jsou i dvě ukázky z novely předčítané Oldřichem Říhou.
Rozhovor Marka Ebena se slavným českým spisovatelem Josefem Škvoreckým, jehož dílo patřilo dlouhou dobu k zakázané literatuře. Spisovatel mluví o svém životě, psaní detektivek a založení nakladatelství '68 Publishers.
Literární vědec Jiří Brabec se zamýšlí nad rozdílným přístupem ke čtení Kunderova Žertu v době jeho vydání a dnes. V následné diskusi zazní úvaha o možnosti Milana Kundery psát pod pseudonymem.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
Václav Špála maloval různými odstíny modré. Kolik takových odstínů může být? Jasně modrá, bledě modrá, tyrkysová, námořnická modř, královská modř, tmavě modrá... Myslíte, že se dá modrou namalovat kůra stromu nebo kopec?
Co všechno můžeme vyjádřit obrazem? Kamil Lhoták jako malý trpěl obrnou a nemohl sportovat, své sny o závodech, kterých by se chtěl zúčastnit, ovšem vyobrazoval na plátně. Jak někdo vidí třeba balón nebo kolo? Dozvíme se v dalších Skobičinách!
Krátké video představuje Václava Chaloupku, režiséra, který stál za oblíbenými večerníčkovými seriály o zvířatech, jako jsou Pruhovaní kamarádi, Vydrýsek nebo Méďové. Prostřednictvím jeho příběhů nahlédnou diváci do vzniku večerníčků a do Chaloupkova vztahu k přírodě. Video inspiruje děti k objevování krás přírody a rozvíjení fantazie prostřednictvím pozorování zvířat.
Už jste někdy slyšeli pojem Maroldovo panorama? Že ne? Nevadí, ale o bitvě u Lipan, která jednou provždy ukončila husitské války, jste snad už slyšeli. A právě tuhle bitvu umělecky unikátně zpracoval český umělec Luděk Marold, který svým dílem vdechl život jedné z nejvýznamnějších bitev v české historii. Kde ho můžete vidět? To všechno se dozvíte.
Ačkoli mu je více něž sto let, stále baví malé i velké diváky. Loutka Spejbla za svůj dlouhý život prošla několika změnami. Ze začátku vystupoval Spejbl pouze s kašpárkem, až po sedmi letech k němu přibyl syn Hurvínek, Mánička, paní Kateřina a Žeryk. Jeho autorem je Josef Skupa a hlas mu zapůjčil Miloš Kirschner.
Před sto lety se v Plzni zrodila díky Josefu Skupovi loutka, která si získává své příznivce dodnes. Asi znáte loutku Josefa Spejbla, ke které postupně přibyly loutky Hurvínka, Máničky a Žeryka. Vzniklo i Divadlo Spejbla a Hurvínka a jeho aktéři se objevili v mnoha filmech. Hlavním postavám nejdříve svůj hlas zapůjčil autor loutky, později Miloš Kirschner.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.