05:11
Věděli jste, jak a proč se stal sysel obecný z polního škůdce ohroženým druhem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Dugongové, jinak také nazývaní mořské krávy, patří mezi vodní savce a vyznačují se mohutným tělem. V poslední době se zařadili mezi kriticky ohrožené druhy a kvůli zlepšujícím se technikám lovu byli na mnoha místech již zcela vyhubeni. Ve videu se s dugongy setkáme ve vodách Rudého moře, kde se dosud tito vzácní zástupci sirén vyskytují.
Zubr, kůň, pratur… Všichni tito velcí savci byli v minulosti součástí naší krajiny, kde svým působením pomáhali udržet typ prostředí, který už z Čech takřka zmizel. A sice křovinatou step. Biologové našli v bývalém vojenském újezdu v Milovicích ideální místo pro svůj odvážný ekologický experiment, návrat velkých kopytníků do české krajiny.
Liška je sice zvíře lesní, divoké, v některých případech se však dostane do péče k lidem. I tak může být spokojená, pokud jí poskytneme vhodné prostředí a slušné zacházení.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Pojďme se společně podívat na video, ve kterém budeme vyšetřovat jednu psí záhadu. Pes Ron začal doma dělat loužičky, a to většinou v podvečer. Krok po kroku začneme zjišťovat všechny možné důvody, proč to pes dělá, když už byl dávno naučený venčit se venku. Navštívíme zvířecí psycholožku a zjistíme, co se zvířeti honí hlavou.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Bez kopretiny by se kytice lučního kvítí prostě neobešla. Najdeme ji na loukách, pastvinách, náspech, v okolí řek i v příkopech. Zamilovaným prý její lístky prozradí, jestli „má mě rád, nemá mě rád, má mě rád…“
Proč začal člověk vlastně domestikovat skot? Domestikace skotu měla obrovský význam pro lidskou civilizaci. Bylo to první nákladní, jezdecké a tažné zvíře. Ano, na kravách lidé v Africe jezdili dříve než na koních. A víte, že skot nemá horní přední zuby?
Proč jsou křečci polní ohrožený druh? A kde se tito hlodavci vyskytují? Jak probíhá pozorování křečků ve volné přírodě? Vědci zkoumají chování křečků, jejich pohyb v norách v podzemí, způsob rozmnožování a tvoření zásob na zimu.
Skokan hnědý obývá okolí rybníků a mokřin, které vyhledává zejména v období rozmnožování. Zimuje převážně ve vodě, v různých říčkách a potocích. Poté překonává dlouhé vzdálenosti až na místa rozmnožování. Společně s ropuchou obecnou během tohoto putování často umírá na silnicích pod koly aut.
Jak se kočka stala společníkem člověka? Kočka se dostala do přízně lidí díky své schopnosti chránit obilí před hlodavci. Za první chovatele koček se považují starověcí Egypťané. I přes zákaz jejich vývozu se z Afriky dostaly do Asie, Evropy i Ameriky, a přestože bývaly ve starém Egyptě vnímány jako božstvo, ne vždy to měly lehké. Často symbolizovaly temné síly.
Víte, že skokan ostronosý je jediným druhem naší žáby, co během páření dokáže změnit svoji barvu? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Tentokrát se s Terkou vypravíte na návštěvu za rybářem Jakubem Vágnerem, který vám představí ráj pro ryby, jezero Katlov. To vzniklo spojením dvou rybníků. A jak to v takovém rybím ráji vypadá? Dozvíte se také co je to například „požerák“.
Výlov rybníka s dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem a jeho dětskými asistenty. Jakub Vágner dětem vysvětluje a názorně ukazuje, jak výlov probíhá, jak se rybník vypouští, a děti se dozvídají i něco o rybách, které v rybníce žijí.
Ukázka představuje několik druhů zvířat a rostlin, mezi nimiž najdeme dva druhy ježků – ježka západního a ježka východního. Dalšími z představených zvířat jsou brouk roháč a krahujec, jeden z našich dravců. Z rostlin jsou ukázány orchideje české přírody, tořiče, vzácná tráva kavyl a chráněná bylina třemdava bílá a v neposlední řadě i mák vlčí.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Dnes se zaměříme na ptačí kamarády. Víte, proč jsou ptáci v přírodě nenahraditelní? Jak jim můžeme pomoci? Co můžeme nabídnout ptákům do krmítka a kam ho umístit? O tom všem si budeme povídat s kamarádkou žížalou.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.