Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Jak naučit tygra hrát před kamerou hlavní roli? Někdy stačí správný fígl… Aron a Tarzan jsou tygří herci. Hrají jednu roli, a aby vše vypadalo tak, jak má, pomohou i filmové efekty a triky.
Některé chudé děti ani dnes nemohou chodit do školy a musí pracovat. Životní příběh Urmily je jako z pohádky. Proč? Protože má dobrý konec. Od svých šesti let až do sedmnácti pracovala jako otrokyně v domácnosti bohatých lidí. Teprve potom se jí poštěstilo začít chodit do školy, naučit se číst a psát. Dnes pomáhá dětem s podobným osudem a zasazuje se o to, aby i chudé děti mohly studovat.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak lampiony štěstí znečišťují přírodu na Tchaj-wanu. Tato zábava není vůbec ekologická. Co začíná jako krásná zábava pro lidi, končí jako nepořádek v přírodě. Než se lampion vypustí, měli by lidé také přemýšlet nad životním prostředím a nad tím, kde lampion skončí. Znečištění po nich zůstává opravdu veliké.
Kdy, jak a koho je správné pozdravit? Vyznáme se v pravidlech, nepopleteme je? Poradí nám ETIKETA. Ta se zabývá pravidly chování lidí ve společnosti. V pohádkovém království etikety se všechno popletlo a na pomoc přichází Klára s Mistrem E. Pokud budete sledovat bedlivě, jistě odpovíte správně na závěrečný kvíz.
Pojďme se podívat na video o Alfredu Nobelovi. Narodil se v hlavním městě Švédska v roce 1833. Rodiče mu platili soukromé učitele. Nejraději měl Alfred přírodní vědy a hlavně chemii. Zabýval se tím, jak vytvořit spolehlivou výbušninu. Na světě vyrostly desítky továren na výrobu dynamitu, který Alfred vynalezl. Jedna také v Praze. Z Nobelova majetku se dodnes uděluje Nobelova cena.
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
Život je pohyb, a proto hurááá na hřiště! Dnes si na hřiště zahrajeme. Dokážete při hře spolupracovat? Umíte se o hračky podělit? Neubližujete ostatním? Už na pískovišti se dítě učí pravidlům společenského chování a respektování pravidel. Dokážete v kvízu získat plný počet bodů?
Pořad věnovaný historii výroby. Ve středověku věci vyráběli řemeslníci, pak přišly manufaktury a nakonec vše změnila průmyslová revoluce.
Jestli jezdíte vlakem, tak víte, co dělá průvodčí. Ale kontroloval vám jízdenky už někdy 13letý kluk? Honzu láká být průvodčím ve vlaku. Splnil se mu sen a on si tuhle práci zkusil. Co všechno to obnáší, si vyzkoušel na trase Praha-Děčín. Jaké musí mít průvodčí vzdělání? A opravdu pouze kontroluje jízdenky?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.