11:58
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Lidé, kteří se chovají trucovitě, k tomu mají třeba důvod. Třeba mají strach z odmítnutí, nevěří si a pochybují o sobě. A jak se k takovému urážlivému člověku chovat? S tím si Klárka určitě poradí. A vy také, když s ní vyřešíte její test.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Máte rádi doma teploučko? Určitě ano. V zimě je to velice příjemné, ale nic se nemá přehánět. Děti se zamýšlejí nad problémem, jak a čím topit, abychom neubližovali sobě ani naší planetě.
Emocemi dává člověk najevo, jak se cítí, jakou má náladu, co prožívá. Jsou vlastní každému člověku.
Bezpilotní letouny neboli drony jsou v současnosti populární v celé společnosti. Nejdříve byly využívány hlavně armádou, nyní pomáhají třeba záchranným složkám hledat ztracené lidi. Pro pilotování dronů platí určitá omezení. Ptáte se jaká? Odpověď naleznete ve videu z Wifiny.
10 546
494
2 799
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.