12:18
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Proč se nazývá den zamilovaných svátkem svatého Valentýna? Podle křesťanské legendy si tímto dnem připomínáme římského kněze Valentýna, který tajně oddával zamilované páry. Císař totiž zrušil manželství, aby se muži soustředili pouze na válčení. Toho ale Valentýn nedbal, a tak byl za to 14. února v roce 270 popraven.
Nemusí být vždycky pravda, co se povídá. Někteří závistivci šíří pomluvy (vymyšlené nepravdy), ale jak s tím naložit? Mistr E nám poradí, že nejlepší je zjistit pravdu, zastat se kamaráda a pomluv si dál nevšímat.
Každá země, která pořádá olympijské hry, připravuje pro sportovce nejen zázemí a sportoviště, ale i medaile pro vítěze. Podívejte se, jak vypadají a co symbolizují ty, které si sportovci odvezou ze zimních her v Pekingu.
Každý z nás by chtěl umět kouzlit. Jenomže všechna kouzla jsou založena na iluzi. Ne nadarmo se také říká „iluzionista“. Dnes si předvedeme, jak udělat kouzlo s plechovkou. Potřebujeme k němu plechovku, sklenici s vodou, špendlíky a vatu. Zkuste si ho také!
Pouhým okem neviditelný mikrosvět nám přibližují mikroskopy. Jak mikroskopy fungují, proč jde o převratný vynález a kdo za ním stojí, jaké druhy mikroskopů rozlišujeme a k čemu všemu se využívají v praxi, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Věděli jste, že den 21. června je mezinárodní dnem trpaslíků? A odkud idea trpaslíků vlastně pochází? Proč jsou často spojováni s hornictvím? Podívejte se na reportáž a zjistěte více o historii těchto malých mužíčků.
12 692
703
4 235
1 150
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.