03:01
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Mezi Kanadou a USA najdeme Niagarské vodopády. Sice nejsou nejvyšší na světě, ale i tak jsou nádherné. Víte, jak vznikl jejich název? A kde najdeme Koňskou podkovu? Podívejte se na video věnované právě této přírodní pozoruhodnosti.
Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. S Marjánkou a Sašou se do Thajska podíváme za indickými slony. Ti byli se životy místních lidí vždy spjati, ale vzhledem k nešetrnému zacházení a také kvůli pytlákům začaly jejich počty rychle klesat. Dnes se situace výrazně zlepšila. V Thajsku nalezneme mnoho sloních rezervací a můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj. Thajsko ale není jen o slonech.
Pojďme se společně podívat, jak karneval v Riu de Janeiru roztančila samba. Jeden z nejslavnějších masopustů neboli karnevalů se koná právě v Riu de Janeiru. Tanečníci, bubeníci a další vystupující strávili přípravou karnevalu několik měsíců. Podívejte se také na jednoho mladého entuziastu.
Thajské hlavní město Bangkok okouzluje svými starodávnými královskými paláci. Turisty láká pobřeží s průzračnou vodou. Království Siam se stalo Thajskem v roce 1939. Současní obyvatelé rádi slaví, milují fotbal a thajský box. Díky tropickému klimatu zde můžeme obdivovat exotické rostliny a zvířata, především uctívané slony indické. Ti byli se životy místních lidí spjati odedávna, ale vzhledem k jejich nešetrnému využívání začaly jejich počty rychle klesat. Dnes, když se situace výrazně zlepšila, můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj.
Plyšový medvídek je už více než sto let nejoblíbenější dětskou hračkou. Víte ale, jak přišel ke svému anglickému názvu „teddy bear“? Dozvíte se to ve Zprávičkách.
Formou animovaného rozhovoru mezi Zemí a Měsícem se děti seznámí s tím, jak vypadá jejich povrch.
Diamant je nejtvrdší přírodní materiál. Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která je z chemického hlediska stejná jako měkký grafit. Všichni známe diamantové šperky, ale věděli jste, že diamant se díky svým vlastnostem využívá hlavně v průmyslu? Jak vzniká, kolik vážil největší vytěžený diamant a jiné zajímavosti se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Statická elektřina je téma dalšího dílu seriálu „Zvěd na doma". Pomocí jednoduchých pomůcek nám ukáže, jak se předměty mohou přitahovat nebo odpuzovat na základě získaného elektrického náboje.
Jak se měří znečištění ovzduší? To se dozvíme v této části Zpráviček, která nás provede měřicí stanicí, kde sledují koncentrace pevných látek i prachových částic v ovzduší. Ukážeme si, jak tato zařízení fungují, a dozvíme se také, jak se údaje o čistotě ovzduší dostanou až k nám.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.