02:31
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Jaký je rozdíl mezi kopcem a horou? Z čeho se pohoří skládají a jak vznikají? Které pohoří na světě je nejdelší a které nejvyšší? Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v tomto díle.
V amazonském pralese se nachází tolik rostlinných druhů jako v celé Evropě dohromady. Jaká zvířata nebo rostliny jsou pro Amazonský prales specifické? Jaké mají zdejší rostliny užitek a jak naopak člověk pralesu škodí?
Průhonický park patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Nachází se zde spousta exotických stromů, stoletých dubů i 8000 kusů rododendronů azalek ve 100 druzích. I díky tomu byl v roce 2010 přidán na seznam památek UNESCO. Park založil hrabě Arnošt Silva - Tarouca poté, co se oženil s dědičkou Průhonického zámku.
Seriál Minuty z Krkonoš nám přiblíží, jak je to s lavinami v Krkonoších, kde je zmapováno přes sto lavinových drah. Dozvíme se, jak lavina vzniká a jaký má vliv na přírodu.
Pojďme se spolu s kamerou zatoulat do Krušných hor a navštivme cínový Důl Mauricius. Jedná se o významnou památku zařazenou na seznam UNESCO. Zjistíme, že důl měří až 1,5 km a vznikl propojením několika štol. Uvážíme-li, že dříve horníkům trvalo celou směnu posunout se o dva centimetry, oceníme jeho velikost. Jak to v takovém dole se stálou teplotou 7 stupňů vlastně vypadá?
Jak se měří znečištění ovzduší? To se dozvíme v této části Zpráviček, která nás provede měřicí stanicí, kde sledují koncentrace pevných látek i prachových částic v ovzduší. Ukážeme si, jak tato zařízení fungují, a dozvíme se také, jak se údaje o čistotě ovzduší dostanou až k nám.
Brďo zkoumá výrobky ze železa. Podíváme se, jak se železo vyrábí a k čemu se používá. Brďův kamarád trpaslík nám řekne, kolik železa je v lidském těle, zda máme svaly ze železa a komu se říká železný muž. Víte, jestli magnet přitahuje výrobky ze železa? Prozkoumejte to jako Brďo.
Kmotřičky víly seznamují Brďa s tím, kde se vyskytuje v přírodě elektřina. Jaké jsou typy elektráren? Dozvíme se také něco málo z historie elektrifikace. Tušíte, proč je dobré vědět, kde máme v bytě elektrické pojistky? Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán! Musíme si dát dobrý pozor, abychom se nezranili.
Formou animovaného rozhovoru mezi Zemí a Měsícem se děti seznámí s tím, jak vypadá jejich povrch.
Pojďme se společně podívat na život bývalého jihoafrického prezidenta. V Jižní Africe kdysi černoši moc práv neměli, nesměli volit a byly pro ně určené i speciální školy. Do takových škol právě chodil Nelson Mandela, který později vystudoval práva a snažil se tyto poměry změnit. Bojoval za práva černochů, více než čtvrt století strávil ve vězení a stal se prvním černošským prezidentem.
Latex z kaučukovníku je typickou surovinou amazonského pralesa. Jak se latex ze stromu získává? Kolik kilogramů latexové hmoty získáme v průběhu let z jednoho stromu? A co se z přírodního kaučuku vyrábí?
Děti z chudinské čtvrti v africkém Lagosu jezdí do školy na lodi. Podívejte se, proč. Dozvíte se, proč africký chlapec Emanuel nesmí školu vynechat ani jediný den.
Pojďme se společně podívat na video o italském kupci z Benátek. Marco Polo vyrůstal v Benátkách a je autorem jednoho z nejslavnějších cestopisů vůbec. Jeho otec a strýc byli kupci. Když bylo Markovi 17 let, cestoval s otcem a strýcem za obchodem na východ. Vezli poselství nového papeže a strávili v Číně celých 17 let. Marco Polo pobyl také nějaký čas ve vězení. Po propuštění z vězení se stal bohatým obchodníkem a stále je symbolem odvážných cestovatelů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.