02:31
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Víte, čím je les pro naši krajinu důležitý? Chtěli byste se dozvědět, jak pomáhají lesníci našim lesům? Pojďte se společně s Emou projít po lese a dozvíte se odpovědi nejenom na tyto otázky.
To, že je lev král zvířat, to není třeba říkat, ale že je to velký lenoch, to už se možná tolik neví. Lvi dokážou lenošit a odpočívat až dvacet hodin a zbylé čtyři hodiny hodují. Kdy tedy loví? Ti, co mají smečku, málokdy. Loví za ně totiž lvice, které lvovi přinesou svoji kořist a nechají ho žrát jako prvního. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Jaký je rozdíl mezi kopcem a horou? Z čeho se pohoří skládají a jak vznikají? Které pohoří na světě je nejdelší a které nejvyšší? Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v tomto díle.
Hranice České republiky povětšinou kopírují hřebeny našich pohraničních hor. Díky tomu je tvar naší země postřehnutelný i z vesmíru. Přestože horský prstenec obklopuje a chrání českou kotlinu, jen tři z našich pohoří překračují nadmořskou výškou horní hranici lesa. To však neznamená, že ta zbývající jsou přírodně méněcenná.
Dokázali byste v zimě přečkat noc v přírodě bez moderních pomůcek? Umíte si postavit lesní přístřešek? A co rozdělat oheň? Slyšeli jste někdy, co je to KPZ? Jak získat vodu, když vám dojde? A víte, jak se říká umění přežít v přírodě?
Původní štěrkové řečiště Bečvy vytváří ideální prostředí pro život raků a mnoho druhů ryb. Prohlédněte si s námi ostrůvky, tůně a peřeje moravské řeky. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Krkonošské vodopády nám představí seriál Minuty z Krkonoš. Vodopády patří k oblíbeným turistickým zážitkům. V tomto díle se dozvíme, který vodopád je nejvyšší, nejmohutnější i kolik vodopádů v Krkonoších vlastně najdeme.
"Jak se měří počasí" je další díl ze seriálu "Co všechno umí počasí". Jednoduše nám vysvětlí, jaké přístroje využívají meteorologové k měření počasí a co všechno se na něm měří.
Do plné sklenice vody budeme postupně přidávat mince. Přeteče voda přes okraj? Kolik se vejde mincí do sklenice? Můžete předem i odhadovat. Potřebujete jen sklenici, vodu, mince a tácek. Vysvětlení tohoto jevu se také dozvíte, podívejte se.
Věděli jste, že u nás najdete největší skalní most v Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
S Floriánem Fenclem si povíme o zlaté horečce, která vypukla po nálezu zlata na cestě v Křepicích v jižních Čechách. Z celých Čech přijížděli lidé do lomu, odkud kámen byl, ale žádné zlato nenašli. Dodnes se neví, proč se zlato našlo jen v jediném kameni.
Bombaj pulzuje životy šestnácti milionů obyvatel a hýří všemi barvami. Portugalci ji dali jméno Bom Bahai, tedy „dobrý záliv“. Nezávislost na Britech získala Indie až v roce 1947, kdy už byla Bombaj významné velkoměsto s přístavem prvořadého významu. Dnes návštěvníky vítá směsicí vůní, neustálým hlukem, dopravním chaosem a všudypřítomnou hudbou. Navštívíme zde snad největší prádelnu na světě, kde pracují jen muži, podíváme se na městskou slavobránu, které se říká Brána do Indie, prohlédneme si rybí trh a s místními kluky si zahrajeme kriket.
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Alberto Vojtěch Frič měl dobrodružství v krvi. Již v 18 letech se vydal na výpravu mezi jihoamerické indiány, kterou málem nepřežil. Ze svých výprav si přivezl mnoho trofejí, byl významným botanikem a popsal mnoho nových druhů rostlin. Z jedné výpravy s ním přicestoval i Čerwuiš – indián, který měl záhadnou nemoc. Za pomoci lékařů se zjistilo, co nemoc způsobuje, a našel se i vhodný lék. Frič se vrátil mezi indiány a celý kmen vyléčil. Nikdy se nedozvěděl, že má v Paraguay dceru. V roce 2002 jí navštívil Fričův vnuk Pavel a zjistil, že na místě žije jeho 200 příbuzných.
Čína je nejstarší žijící kultura, která se zachovala dodnes. Rýže a proso se v Číně pěstuje již od nepaměti. A to, co staří Číňané vypěstovali, uměli také uvařit. Dnes se rýže podává všude na světě.
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.