04:22
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Zajímá vás, jak vypadá opravdové safari v Africe? Podívejte se s námi na život vzácných živočichů v safari. Jaké vlastnosti pomáhají například zebrám, antilopám či žirafám v přírodě přežít?
Králíka k nám přivezli mniši ve 13. století z Německa, protože chtěli mít vždy po ruce chutné maso. Tomu, který jim unikl a dostal se do volné přírody, říkáme králík divoký. Myxomatóza je nemoc, která je málem vyhubila. Naštěstí jsou tu myslivci.
Také si občas pletete potkana s krysou? Vysvětlíme si rozdíly! Potkan na rozdíl od krysy může být i domácím mazlíčkem! Ukážeme si, jak pro potkana udělat domeček a na co si dát při jeho chovu pozor.
Víte, kde u nás najdete teplomilný dub pýřitý neboli šípák? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Víte, že se v části Labského dolu dochovaly unikátní původní smrkové lesy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Když děti učí telka! Jak se příroda připravuje na podzim? Která zvířata se ukládají k zimnímu spánku? Budeme společně poznávat druhy jehličí, lesních rostlin a živočichů. Dozvíme se také, proč školní rok začíná právě na podzim.
Velká kotlina na severní Moravě patří k přírodovědecky nejvýznamnějším lokalitám střední Evropy. Můžeme tu najít obrovské bohatství rostlin a živočichů. Podívejte se s námi v jedné minutě na toto speciální místo v Jeseníkách.
Minuty z Krkonoš nám ukáží, jestli se i v horách můžou vyskytovat hadi a ještěrky, které mají rády teplo. Prohlédneme si našeho jediného jedovatého hada, zmiji obecnou s většinou klikatou čárou na hřbetě, ale někdy bývá celá černá. Mezi další plazy, na něž můžeme v Krkonoších narazit, patří užovka obojková, užovka hladká i ještěrka živorodá.
Pojďme se společně podívat na video, ve kterém uvidíte, jak odpad u australského pobřeží může potrápit žraloka. Žralok písečný se dostal do potíží, když na jeho krku uvízl jakýsi kruhový prstenec. Toto video Australany upozorňuje na nutnost snižování množství odpadu a zajistit, aby nekončil v moři.
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Děti z chudinské čtvrti v africkém Lagosu jezdí do školy na lodi. Podívejte se, proč. Dozvíte se, proč africký chlapec Emanuel nesmí školu vynechat ani jediný den.
Tentokrát budeme přebírat zrníčka. Nebojte se, nepůjde o žádný trest , ale o přípravu rýže. Bez ní by nejlidnatější část Země zemřela hlady. Prozradíme vám, odkud rýže pochází a jaké jsou její druhy. Co mají nejradši v Indii a co v Číně? A co pro rýži udělali američtí vědci?
Sloni jsou ohroženým druhem a mají i svůj mezinárodní den. Ten upozorňuje na důležitost jejich ochrany. Jak osiřelým slůňatům pomáhají v Keni, se dozvíte ve Zprávičkách.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.