V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Život největší české spisovatelky je opředený mnoha mýty. O jejím původu se spekuluje dodnes. Video ji formou soutěže Miss srovnává s dalšími ženami, mytologickými i skutečnými, které bojovaly za práva žen. Z trochu praštěné soutěže vychází Božena Němcová jako vítězka, především díky své nepřehlédnutelné roli v emancipaci žen v době národního obrození.
Pasáž z dobového týdeníku (1945) ukazuje přijetí dvou významných postav armádní historie v poválečném Československu. Nejprve jde o návštěvu amerického generála (a pozdějšího amerického prezidenta) Dwighta D. Eisenhowera v říjnu 1945. Následují záběry příletu sovětského maršála Ivana S. Koněva z téhož roku. I když jsou oba bez dobového komentáře, umožňují ukázat bezprostřední reakce lidu na obě návštěvy. Zdroj: Národní filmový archiv.
Jak zaznamenaly kamery dovolenou prezidenta Beneše v Topolčiankách? Podívejte se na archivní záběry z roku 1946.
Po konci první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska došlo mezi Československem a Polskem ke sporu o Těšínsko. Došlo dokonce ke krátkému vojenskému konfliktu. Hraniční spor pak vyřešila až mezivládní smlouva z roku 1958. Podívejte se na historické souvislosti.
Eugen Brikcius je český filozof, básník a výtvarník. Pro některé je nesrozumitelný a jeho tvorba příliš neuchopitelná, pro jiné je naopak ikonou hrdinského života, počínaje jeho podpisem Charty 77 až po dnešní dobu, kdy nepřestává bojovat proti omezování lidských svobod, proti nevzdělanosti a diktátu materiálního světa.
Zhlédněte rozhovor nejen o českém jazyce s Karlem Šiktancem, básníkem, autorem pohádek pro děti, textařem a scenáristou, který působil také jako novinář a překladatel, v pořadu Kultura+ z roku 2018 při příležitosti vydání autorovy nové básnické sbírky Ubírati se. Čím se ve své sbírce zabývá?
Básník, prozaik, cestovatel a fotograf Dominik Obruča přednáší v pořadu Jedna báseň, autoři čtou svou báseň ze sbírky Když jsem byl člověkem.
Touha být u všeho, pokaždé „při tom“ a vše vyzkoušet mu vynesla přezdívku. "Zuřivým reportérem" byl nazýván mezinárodně uznávaný pražský německy píšící spisovatel židovského původu a investigativní žurnalista Egon Erwin Kisch, který začal přispívat do pražských novin již před 1. světovou válkou.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.