07:04
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války.
Po 23 letech bylo v roce 1991 dohodnuto, že sovětská vojska musejí opustit území ČSFR. Jak probíhala vyjednávání o odchodu sovětských vojsk z Československa v červnu roku 1991, popisuje Michael Kocáb.
Zatímco na frontách první světové války bojují a umírají muži, doma přebírají jejich roli ženy. To ženám paradoxně umožnilo emancipaci. A to není jediná nová situace za války. V letech 1914–1918 jsou často stěhovány celé vesnice a oblasti, válka neprobíhá jen na bojištích, ale často jsou zasahovány i týlové oblasti a civilní cíle.
V letech 1950–1953 probíhala válka na Korejském poloostrově, která si vyžádala nejméně 2,5 milionu lidských životů. Fakticky šlo o důsledek druhé světové války. Mezi znesvářenými stranami nebyla nikdy podepsána mírová dohoda, ale pouze příměří. To rozdělilo Korejský poloostrov napůl podél 38. rovnoběžky. Vztahy mezi Severní a Jižní Koreou jsou ale dodnes velmi napjaté a válka formálně stále trvá. Severokorejská strana příměří několikrát vypověděla.
Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.
Dokument prostřednictvím příslušníků české menšiny v chorvatském Daruvaru popisuje válku v Jugoslávii v letech 1991 až 1995.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.