03:59
V pasáži je souhrnně představen prvorepublikový politik Alois Rašín a jeho přínos Československé republice.
Karel Kramář patřil k nejvýznamnějším politikům české předválečné i poválečné doby. Před začátkem první světové války byl dokonce jedním z místopředsedů rakouského říšského parlamentu. Za války se zapojil do domácího odboje, byl vězněn i odsouzen k trestu smrti. Válku nakonec přežil a stal se prvním premiérem samostatného Československa. Podívejte se na jeho osudy a dějiny jeho doby.
U zrodu Československé republiky nestál jen Tomáš G. Masaryk a E. Beneš. Stejně důležitou postavou v období před vznikem státu byl i Milan R. Štefánik. Při vyhlášení samostatnosti dne 28. října 1918 však ani jeden z nich nebyl. K tzv. mužům 28. října vedle Aloise Rašína, Antonína Švehly, Jiřího Stříbrného a Františka Soukupa patřil další Slovák, Vavro Šrobár. Podívejte se na stručné medailonky dvou slovenských zakladatelů Československa.
Pasáž seznamuje s osobností jednoho z mužů 28. října, Jiřího Stříbrného, který byl mimo jiné významným politikem už za dob monarchie. Za svého života byl i několikrát vězněn, což mu ale pomohlo dostat se do role mučedníka a získat tak silnější vliv.
Pražská čtvrť Hostivař je dodnes spjatá se jménem svého významného obyvatele, prvorepublikového ministerského předsedy a ministra vnitra Antonína Švehly. Tento agrární politik se z titulu místopředsedy Národního výboru československého stal jedním z „mužů 28. října“. Podívejte se na krátký medailonek o jeho životě.
Dějepisná exkurze po stopách toho, kdo byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Proč se mu říkalo tatíček a jak mu to šlo ve škole? Reportáž připravila žačka Terka.
Komunistický politik a pozdější tajemník Ústředního výboru KSČ Vasil Biľak byl jedním z autorů tzv. „zvacího dopisu“, který měl legitimizovat invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Společně s dalšími konzervativními komunisty v něm prosí Brežněva o pomoc proti „kontrarevoluci“ v Československu. Reportáž reflektuje jeho životní osudy před listopadem 1989, ale i po něm.
Po volbách v roce 1998 podepsaly dvě nejsilnější politické strany, tedy ODS a ČSSD, opoziční smlouvu. Zavázaly se v ní k vzájemné podpoře v parlamentu tak, aby nedošlo k patové situaci a předčasným volbám... a to v zemi, kde není uzákoněný většinový model vlády jedné strany. Je to dokument, který dodnes jitří politické debaty.
Tělovýchovná jednota Sokol si kladla od svého založení v 2. polovině 19. století za cíl fyzický a morální růst českého obyvatelstva rakouské monarchie. Prezentovala se jako apolitické hnutí pro všechny Čechy. Její dobře organizovaná základna byla příkladem pro podobné zahraniční spolky a svoji roli sehrál Sokol i při vzniku ČSR. Jakou?
V 70. a 80. letech byly úplatky součástí všedního dne prakticky každého občana. Výsledkem socialistického hospodaření byl totiž chronický nedostatek některého zboží a služeb. Bez "podmáznutí" jste nesehnali automechanika, maso u řezníka ani dobrého doktora.
11 584
613
3 389
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.