22:46
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Pasáž zábavnou formou popisuje život Jaroslava Haška a jeho dobu, činnost tajné policie či anarchistické hnutí v Rakousku-Uhersku. Dále popisuje sarajevský atentát a vypuknutí První světové války.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva“. Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentárním snímku Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů.
Vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci se v průběhu druhé světové války proměňují, zhoršují se. Budoucí řešení poválečného stavu se rýsuje v dohodách zástupců československého státu a demokratických sudetských Němců v britském exilu. Rozhovor Edvarda Beneše a Wenzela Jaksche z listopadu 1941.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
Významná osobnost českého politického a kulturního života Luboš Dobrovský narazil v životě na spoustu překážek. Jednou z nich byla i nemožnost studia jeho synů. Režim to nedovoloval. Nejen jemu, ale i celé společnosti se do paměti zapsala listopadová studentská demonstrace na Národní třídě (sametová revoluce, něžná revoluce). Jako reakce na brutální zásah proti této demonstraci vzniká Občanské fórum, v čele s Václavem Havlem. Toto politické hnutí odmítalo totalitní komunistický režim.
S hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem si povíme o jeho slavné opeře Rusalce. Jaká byla jeho životní cesta ke světovému věhlasu? A proč se nestal řezníkem jako jeho otec?
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Věděli byste, co patří mezi tradiční česká řemesla? Určitě se jich dají najít spousty, ale my se konkrétně podíváme na tradici českých loutek, poté zavítáme do rodinné sklárny v Nižboru a na závěr si necháme návštěvu historických lidových útulen, nebo jak bychom řekli dnes, hotelů, Maměnky a Libušína, které jsou obklopeny krásnou valašskou přírodou.
Pojďme se společně podívat, kdy vznikl český stát a kdo mu na počátku vládl. Kdo byl nejmocnějším českým králem? Důležitým mezníkem naší republiky byl rok 1918, kdy se rozpadla monarchie, a také rok 1993, kdy vznikly dva samostatné státy, Česko a Slovensko.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.