05:09
Existují zvuky, které slyší jenom děti prvního stupně základní školy. Podívejte se na experiment s Petrem Vackem, ve kterém se přesvědčíme, že děti mají větší frekvenční rozsah zvuku než dospělí lidé. Slyší tak i zvuky o vyšší frekvenci.
Jak vzniká zvuk? Jak se šíří, abychom slyšeli? A na čem závisí charakter zvuku? V čem spočívá rozdíl mezi nízkým a vysokým tónem? Odpovědi přinesou dvě kovové tyče, počítač v roli osciloskopu a pokusy z akustiky.
Co je to vlastně zvuk? Zvuk je mechanické podélné vlnění. Zdroj zvuku šíří své kmity do okolí hmotným prostředím, třeba vzduchem nebo vodou. Vysoké zvuky (v hudbě tóny) mají vyšší frekvenci kmitů. U nižších zvuků je kmitání nižší.
Pokus dokazující prostorové slyšení. Ukázka také vysvětluje, co to byly protiletadlové naslouchací přístroje, a demonstruje, jak vzniká zvuk v jednotlivých hudebních nástrojích. Odpovídá také na otázky, co je to ultrazvuk a infrazvuk.
Ve videu se dozvíte, z jakých částí se skládá ucho a jak tento lidský orgán funguje. Postupně si projdeme jeho jednotlivé části a vysvětlíme si, jak jimi prochází zvuk.
V jakých jednotkách se měří hlasitost? Co je zvuk? Ve kterém prostředí se nemůže šířit zvuk? Jaká je rychlost šíření zvuku vzduchem? Jak nazýváme frekvenci vyšší než 20 kHz? Který obor se zabývá šířením zvuku a jeho vnímáním? Co určuje výšku tónu? Jak nazýváme první přístroj k nahrávání a reprodukci hlasu? Kdo je vlastníkem patentu na fonograf? Co všechno víte a nevíte o zvuku, zjistíte v našem kvízu.
Odborník představuje seismické stanice a vysvětluje, jak se určuje místo a síla zemětřesení.
Ukázka, jak lze z PET lahve vyrobit bubínek. Pokus, při kterém při šíření zvuku dojde ke zhasnutí svíčky.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.