02:00
Ukázka lomu a odrazu světla a vysvětlení, jak využít tento jev v praxi.
Vysvětlíme si, jak vzniká duha i jiné světelné jevy, které můžeme pozorovat. Podívejte se na fotografické záběry duhy, halového jevu, polární záře a irizace oblaků.
Jak lidské oko vnímá barvy? Světlo je elektromagnetické záření. Naše oko vnímá pouze jeho viditelnou část jako bílé světlo, které lze pomocí hranolu rozložit na základní složky. A můžeme si doma vytvořit barvy, jaké používali v historii umělci?
Experiment s Crookesovým mlýnkem nám odpoví na otázku, zda se světlo šíří ve vakuu. Podíváme se také, jak lze pozorovat postavy osob infrakamerou a jak vypadá zobrazení květin v ultrafialovém záření.
Na co reaguje lidské tělo nejrychleji? Přesto, že světlo je rychlejší než zvuk, naše uši reagují rychleji než oči. V těch totiž musí proběhnout šest chemických reakcí, než se signál dostane do mozku. Přesvědčí nás o tom Petr Vacek pokusem s atletkou Zuzanou Hejnovou v pořadu Tajemství těla.
Ukázka stojatého vlnění typického například pro napjatou strunu a popis výpočtu rychlosti světla pomocí mikrovln.
Fyzikové tvrdí, že na světě neexistují dvě stejné sněhové vločky. Jak je to vlastně s tímhle zázrakem po chemické stránce? Kolik procent vzduchu obsahuje sníh? A proč je sníh bílý? A jak souvisí s opalováním a globálním oteplováním? Dozvíte se v dalším Michaelovu experimentu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.