02:00
Ukázka lomu a odrazu světla a vysvětlení, jak využít tento jev v praxi.
Vysvětlíme si, jak vzniká duha i jiné světelné jevy, které můžeme pozorovat. Podívejte se na fotografické záběry duhy, halového jevu, polární záře a irizace oblaků.
Zvuk i světlo se šíří vlnami. Zatímco zvuk se šíří podélným vlněním pomaleji, světlo se šíří příčným vlněním rychleji. Změna frekvence u zvukového vlnění určuje výšku tónu a u světelného vlnění barvu světla. Přestože se jedná o rozdílné typy vlnění, je možné použít světlo k přenosu zvuku.
Experiment s Crookesovým mlýnkem nám odpoví na otázku, zda se světlo šíří ve vakuu. Podíváme se také, jak lze pozorovat postavy osob infrakamerou a jak vypadá zobrazení květin v ultrafialovém záření.
První pokus dokazuje, že tmavé barvy světlo pohlcují, zatímco bílá barva světlo odráží. Druhý pokus demonstruje, že ovladač televize vysílá infračervené záření. Ve třetím pokusu si dokážeme, že má modré světlo vyšší energii než zelené nebo červené světlo.
Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč je obloha přes den krásně modrá a při západu slunce zčervená? Podstatu této proměny atmosféry Země vám objasní Michael ve svém pokusu. Pokud si jej budete chtít zopakovat, budete potřebovat pouze malé akvárium s vodou, půl šálku mléka a silnější zdroj bílého světla. Za touto záhadou stojí jev zvaný rozptyl světla.
Jak lidské oko vnímá barvy? Světlo je elektromagnetické záření. Naše oko vnímá pouze jeho viditelnou část jako bílé světlo, které lze pomocí hranolu rozložit na základní složky. A můžeme si doma vytvořit barvy, jaké používali v historii umělci?
13 170
740
4 495
1 236
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.