01:04
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2006. Tento díl je zaměřen především na interpunkci. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2012. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů a na samém konci zazní i zajímavá a moudrá myšlenka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Pasáž uvádí krátké opakování skloňování osobních zájmen a psaní velkého písmene u zájmen „Vás“ a „Ty“ například v dopisech.
Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje negaci v češtině a její druhy. Věnuje se slovní, větné i členské negaci a způsobům jejího tvoření.
Pasáž se zabývá správným skloňováním podstatných jmen „peníz“ a „peníze“.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá podmiňovacím způsobem, uvádí jeho různé tvary, kdy se používá a jak se v něm často chybuje.
Pasáž vysvětluje, jestli a kdy je správné psát „Bible“ a kdy „bible“, a objasňuje smysl úsloví „vymítat ďábla“.
Pasáž se formou krátkého opakování zabývá tématem, jaké tituly se píšou před jménem a jaké za jménem a jak se mají řadit.
Pasáž na příkladech vysvětluje důvody a pravidla psaní kroužku a čárky nad písmenem U.
Pasáž se zabývá slovy, ve kterých se vyskytuje „-mě“, případně „-mně“. Uvádí, jakými pravidly se při jejich správném psaní můžeme řídit, jaké jsou výjimky a jaký je původ některých těchto slov.
10 564
495
2 802
947
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.