00:43
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2006. Tento díl je zaměřen především na interpunkci. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Pasáž se zabývá krátkým opakováním správného psaní čísel, značek a číselných výrazů.
Pasáž se zabývá slovy, ve kterých se vyskytuje „-mě“, případně „-mně“. Uvádí, jakými pravidly se při jejich správném psaní můžeme řídit, jaké jsou výjimky a jaký je původ některých těchto slov.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Jedním z prvních typů pravopisu byl pravopis spřežkový, v 15. století vznikl pravopis diakritický a byla zavedena tzv. nabodeníčka, jejichž účelem bylo nahrazení spřežek (např. cz → ċ→ č) . O vývoji českého pravopisu a rozdílech psaní ů/ú (např. ve slovech kůra × kúra) a i/í (např. ve slovech čisticí × čistící) hovoří Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak poznat životnost a neživotnost u podstatných jmen rodu mužského. Procvičíme vzory podstatných jmen a budeme doplňovat správné koncovky.
13 179
740
4 495
1 238
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.