04:45
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Jak dříve vznikaly knihy a proč byly tak drahé? Kdo byl Johannes Gutenberg? Co je to iluminace, skriptorium a prvotisk? Video nám odpoví nejen na tyto otázky.
Pasáž formou scénky a vysvětlení prezentuje brněnský hantec a jeho typické rysy. Uvádí použití některých slov, vysvětluje jejich význam a původ.
Pasáž ukazuje formou scénky a odborného vysvětlení použití směrových metafor v češtině a vysvětluje, jak tyto výrazy vznikly a co přeneseně znamenají.
Připravujete se na maturitu z češtiny? V následujícím videu můžete vidět, jak úlohy z předchozích let řešili studenti maturitních ročníků. Následně vám společně s Jarmilem Vepřkem - Běžícím češtinářem dáme tipy, jak podobné typy úloh úspěšně a efektivně řešit!
Výrazná postava českého komiksu Toy Box ukazuje, jak vzniká její komiks Moje kniha Vinnetou, a vysvětluje, proč nikdy neukazuje v médiích svou tvář.
Pasáž vysvětluje, co je to „haiku“, jaká jsou jeho specifika a odkud tato literární forma pochází.
Shakespearolog, profesor anglistiky a překladatel Martin Hilský hovoří o svých prvních překladech, důležitosti rukopisu překladatele, osobním vkladu překladatele do díla, aktualizaci a obtížnosti překladu.
Pasáž je uvedena humornou scénkou o předpovědi počasí. Fiška, cébák, vichřice, studenice či štafle. Meteoroložka Alena Zárybnická vykládá o slovní zásobě, se kterou se můžete setkat v této oblasti. Rozumíte „jazyku počasí“?
Víte, co znamená slovíčko korupce? Jedná se o kupování si výhod, podplácení a úplatkářství. Je to zneužití vlastního postavení, kdy se někdo rozhodne podle toho, že za to něco dostane pro sebe. Ten kdo úplatek dá, i ten kdo ho přijme, páchá trestný čin.
Dozvíme se, jak se některé výrazy z českého vojenského slovníku šířily do dalších evropských jazyků. Jak vzniklo slovo „pistole“? Věděli jste, že za ním stojí husité? A čím navrhoval nahradit slova jako „šrapnel“ či „granát“ jazykový purista Jan Václav Pohl?
V sedmém díle Slovohrátek se Anička s Izabelkou zabývají jazykolamy. Proč je dobré si jazykolamy procvičovat a jak trénovat správnou výslovnost těžce vyslovitelných slov? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Zlomený jazyk aneb ostro pestrý ostropestřec.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.