Českému básníkovi Jaroslavu Seifertovi byla v roce 1984 udělena Nobelova cena za literaturu. Režim nemohl přejít mlčením ocenění básníka, který pro své postoje po roce 1969 dlouho nemohl publikovat. Cenu je třeba chápat v dobovém kontextu nejen jako ocenění celoživotního díla jedné osobnosti, ale také jako projev podpory české a slovenské nezávislé literatury.
Tajemný básník versus tajemná postava Vladimíra Vaška. Dokumentární pořad přináší unikátní archivní záběry i zajímavé a nové hypotézy vztahující se k autorství Slezských písní.
Literární vědci diskutují o tom, co to byla česká meziválečná avantgarda, kdo do jejího okruhu patřil, jak se avantgardní umělci společensky angažovali a čím se tito básníci zapsali do literární historie.
Pasáž se zabývá pojmem „oxymóron“, jeho významem, původem a použitím v jazyce. Zmiňuje také známé literární příklady.
Pasáž pořadu Písně českých básníků připomíná mnohostrannou osobnost Vítězslava Nezvala, propagátora moderních literárních a básnických směrů a zakladatele pražské surrealistické skupiny. Čím vším se Nezval zabýval a čím obohatil československou literární scénu? To vám poví Tomáš Klus.
Scénka v podobě soutěže mezi vázanou řečí a volným veršem ve třech disciplínách: lyrika, epika a drama. Rozhodčím je redaktor Cibulka, který v závěru vysvětlí, v čem oba typy spočívají.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
13 122
738
4 463
1 228
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.