05:27
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Litevci jsou hrdý národ a na těžké období komunismu nezapomínají. Miroslav Karas ukazuje místa, které připomínají období, kdy Sovětský svaz chtěl tento národ srazit na kolena.
Václav Cílek srovnává kamenné prvky v české a rakouské metropoli – v Praze a ve Vídni.
Hrad Vianden, který byl postaven na základech pradávného římského hradu, patří mezi největší lucemburské klenoty. Také je považován za jedno z nejhezčích feudálních sídel v římské a gotické Evropě a domnělé rodiště Jana Lucemburského. Za svou dnešní podobu vděčí rozsáhlé a nákladné rekonstrukci.
Bělorusko je nejuzavřenější zemí v Evropě. Jeho hlavní město bylo během druhé světové války téměř zničeno, proto muselo být znovu vystavěno. Při cestě po širokých minských bulvárech se dozvíme i něco málo o tamním režimu, v němž jeden prezident vládne už více než dvě dekády. Na závěr navštívíme stálou cirkusovou scénu, která dodnes v zemích bývalého Sovětského svazu představuje oblíbenou formu zábavy.
Druhé největší město Polska Krakov leží na samém jihu země nedaleko Česka a Slovenska. Ve středověku byl Krakov rezidencí polských králů a svůj historický ráz si město zachovalo dodnes. Kromě královského hradu Wawelu s katedrálou či Jagellonské univerzity je nedaleko města skutečně unikátní památka – solný důl Wieliczka. V dnes již zavřeném dole je expozice mapující těžbu soli. Snad nejzajímavější částí solného dolu je kaple, která leží ve více než stometrové hloubce.
Zápisu na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO se v roce 2020 dočkaly perličkové vánoční ozdoby z Poniklé. V čem je jejich výroba unikátní a jak tyto ozdoby vznikají?
Stručný medailonek o Irské republice. Představuje její přírodu, historii a kulturu. Seznamuje také s jejími nejslavnějšími představiteli.
Před druhou světovou válkou byla mezi obyvateli Běloruska až třetina Židů. Válku většina z nich nepřežila a ti, co přežili, z většiny odešli do Izraele. Ze synagog jsou teď restaurace a tělocvičny. Tradiční předměty, které Židé používali, jsou ztracené na půdách.
"Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh." Tak znějí verše básníka Jana Skácela. Odkazuje v nich k tajuplnému místu, totiž ke klášteru Rosa coeli v Dolních Kounicích. Jedná se o vůbec první ženský (premonstrátský) klášter na Moravě. Spolu s hercem Josefem Poláškem zjistíme, jaký význam dříve klášter měl a které události ovlivnily jeho nynější podobu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.