05:18
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Idolem se stává člověk, který je až nekriticky obdivován a napodobován. Napodobování může, ale také nemusí být správné. Ukázka zkoumá i to, jak taková popularita vypadá z druhé strany, tedy ze strany celebrity.
Třináctiletá dívka Anežka se po pádu z koně ocitá v nemocnici. Navštěvuje ji školský ombudsman, který zjišťuje, že dívka je téměř negramotná. Místo školy totiž pracuje u svého otce na farmě. Anežčin otec se ale necítí býti vinen. O povinnou školní docházku své dcery na běžné základní škole nestojí. Učí ji sám "životu".
Otevřená svědectví ze života závislých žen v rámci jedné letní skupinové terapie v bohnické léčebně. Pozornost upoutají nejen pohnuté osudy jednotlivých respondentek, ale také situace, které v rámci kruhu skupiny vznikají: ženy na sebe živě reagují, nabízejí si vzájemně řešení, povzbuzují se, jiné se bojí, že už své problémy vyřešit nedokážou.
Může být schizofrenie spojena s nějakou výhodou, například se zvýšenou schopností tvořit? A existuje nějaká přímá vazba mezi genialitou a schizofrenií? Člověk s touto diagnózou má odlišné, neotřelé myšlení a svou kreativitu může uplatňovat například ve výtvarném umění. Podívejme se na tvorbu výtvarníka Jiřího Kohouta. Pořadem provází Cyril Höschl.
Taky jste se někdy zamysleli nad tím, proč většina z nás píše pravou rukou? Člověk je jediný primát s preferencí ruky, většinou té pravé. Kdy k této preferenci došlo? Důkaz o tom byl odhalen v dochovaných pravěkých artefaktech. Klíčem k tomuto jevu jsou naše mozkové hemisféry. Proč tedy existují leváci?
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.