02:36
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Pasáž popisuje vyhlášení klatby papežem Janem XXIII. nad Husem a nade všemi, kteří se s ním stýkali. Hus měl být souzen a Betlémská kaple zbořena. Hus poté opustil Prahu.
Pasáž zachycuje důvody stavby hradu Kašperk: obrana země na západní hranici, jako strážní hrad a ochrana významné obchodní cesty, která vedla přes toto území.
Po roce 2012 dochází v České republice k majetkovému vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Tzv. církevní restituce, v nichž se stát majetkově i finančně vypořádal s církvemi, jsou stále politickým tématem. Podívejte se na diskusi historiků, která jde ke kořenům vlastnictví majetku církve i jeho kritiky.
Ukázka popisuje, jak husité obléhali v zimě Nový hrad u Kunratic v 15. století.
Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic byl snad nejproslulejším z našich humanistů jagellonské doby – šlechtic, spisovatel, básník. Psal zásadně latinsky, češtinu považoval za barbarskou. Na svém hradu Hasištejně založil vlastní humanistickou školu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.