07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Sídelní město thajských králů se stěhovalo v průběhu staletí z místa na místo. V 18. století, po dobytí sídla v Ajutaji Barmou, se královská rodina usídlila v dnešním Bangkoku. Velký palác z této doby je dnes velkou turistickou atrakcí, i když králové v něm dávno nebydlí...
Uzbekistán je vnitrozemský stát Střední Asie, rozlohou stejně velký jako Švédsko. Žije zde necelých 35 milionů obyvatel, což je nejvíce ze všech středoasijských republik, které byly součástí Sovětského svazu. Přesto si Uzbekistán uchoval řadu svých tradic.
Vydáme se na indonéský ostrov Nusa Penida, který v minulosti sloužil jako trestanecká kolonie, jelikož kvůli okolním mořským proudům není snadné ostrov opustit. Uvidíme místní krásné pláže, korály, život pod mořskou hladinou nebo podzemní hinduistický chrám. Na ostrově je i jedna česká pekárna.
Nešetrné nakládání s krajinou v Mongolsku má negativní dopady na ekosystém lesa i stepi. Česká rozvojová pomoc nabízí řešení, jak zastavit devastaci ekosystémů, a přispívá ke změně přístupu tamního obyvatelstva.
Rok 1956 byl velmi bohatý na zásadní politické události ve světě. Kromě sovětského zásahu v Maďarsku došlo k tzv. suezské krizi, válce mezi Egyptem a Izraelem, který podpořily dvě hlavní evropské mocnosti, a to Velké Británie a Francie. Postoj USA byl však pro mnohé překvapivý. Reportáž byla odvysílána v hlavní zpravodajské relaci na začátku listopadu 2016.
Pořad o Severním Irsku se vydává za tradičním nápojem Irska – whiskey. Součástí ukázky je i cesta k Obrovým schodům.
Vypravíme se na ostrov Lewis a Harris ze skotského souostroví Vnější Hebridy, kde se vedle angličtiny mluví i skotskou gaelštinou. Seznámíme se s jednou místní rodinou a jejím životem. Poznáme také přírodní prostředí tohoto ostrova, k němuž neodmyslitelně patří ovce, z jejichž vlny se vyrábí slavný hebridský tvíd. Výroba této látky má svá specifická pravidla.
V Lichtenštejnsku žije necelých 40 tisíc obyvatel a na rychlou návštěvu celého státu stačí pár hodin. To ale neznamená, že tam není co k vidění. Je to krajina velkých hor i malebných údolí. Navíc je to jedna z mála zemí na světě, která má nulový státní dluh, a zároveň patří k těm nejbohatším. Země prosperuje hlavně díky průmyslu, finančnictví a stabilnímu politickému systému.
Argentina je dnes největším producentem vína v Jižní Americe. Centrum kvalitních argentinských vín a zároveň největší vinařskou oblastí je Mendoza. Teplé a suché klima společně s vysokou nadmořskou výškou zde tvoří perfektní podmínky pro pěstování nejrůznějších odrůd vína. Díky suchu je tu minimum škůdců, voda je do oblasti přiváděna závlahovým systémem vybudovaným Inky. Studené noci dodávají hroznům potřebné aromatické látky a teplé slunečné dny zase dost cukru.
Nizozemská vláda chce do roku 2030 v zemi výrazně snížit objem škodlivých emisí dusíku. Mezi navrhovaná opatření tamní vlády patří i výrazné snížení počtu hospodářských zvířat. Co si o situaci myslí místní farmáři a co zmocněnec pro životní prostředí českého předsednictví rady EU?
Světelné instalace novoborské společnosti Lasvit zdobí například nejvyšší mrakodrap světa, světové luxusní hotely nebo metro v Dubaji. Výrobci skla z Nového Boru jsou tak úspěšnými pokračovateli sklářských tradic, které se na severu Čech dědily z generace na generaci. České sklo a český design zůstávají unikátním českým vývozním artiklem. Stejně unikátní je i centrála firmy na Palackého náměstí v Novém Boru.
Španělská kuchyně je velmi rozmanitá, v oblasti Valencie je však nejvýznamnější využívání rýže, která se tam pěstuje díky ideálním podmínkám již od 8. století. Typickým pokrmem je proto paella, zahrnující kromě rýže kuřecí či králičí maso, případně mořské plody. Součástí je také zelenina a šafrán. Každá rodina má většinou svůj tradiční recept.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.