07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
V reportáži nahlédneme do života pastevců, těch nejsvobodnějších občanů, v kazašské stepi. Jaké je každodenní soužití s rozlehlou krajinou a jak probíhá typický den pastevce? A přijde vám to jako idylka? Podívejte se.
Před dvaceti lety, v březnu 2001, zničili islámští extremisté nenahraditelnou dvojici kamenných Buddhů v afghánském Bámjánu, pocházejících z přelomu 6. a 7. století. Ačkoliv se proti tomuto barbarství extrémního islámu stavěla celá řada muslimů, podle tehdejšího tálibánského vůdce jejich existence odporovala Koránu. Tálibán se mstil i politicky. Místní se na likvidaci odmítali podílet a slova jako Tálibán nebo Afghánistán tehdy vstoupily do myslí lidí po celém světě. Za pár měsíců poté došlo k teroristickému útoku 11. září na Světové obchodní centrum.
Dubaj je bouřlivě se rozvíjející velkoměsto, které roste před očima. Je proslavené avantgardní architekturou a opulentním luxusem, ale také nejvyšším mrakodrapem světa (Burdž Chalífa) a metrem, které se pyšní přívlastkem „nejdelší automatizovaný vlakový systém na světě“.
Kdo jsou znesvářené strany konfliktu o Náhorní Karabach? Jaké jsou zdroje tohoto konfliktu, jaké jsou jeho následky a jak tento mezinárodní konflikt mění životy lidí?
Návštěva hlavního města Irska, Dublinu. Pořad ukazuje ta nejznámější místa oblíbená turisty, přibližuje atmosféru města a připomíná jeho historii.
Paříž má mnoho přezdívek, např. město módy, metropole lásky, pokladnice umění a architektury či město nad Seinou. Je známá i pod slangovým názvem Paname. Řeka Seina tvoří páteř celého města a je důležitou dopravní tepnou. Její nábřeží je místem hojně navštěvovaným místními i turisty. Míst, která turisté navštěvují v centru Paříže, je ale daleko víc. Pojďte se s námi za nimi vydat.
Bělorusko je nejuzavřenější zemí v Evropě. Jeho hlavní město bylo během druhé světové války téměř zničeno, proto muselo být znovu vystavěno. Při cestě po širokých minských bulvárech se dozvíme i něco málo o tamním režimu, v němž jeden prezident vládne už více než dvě dekády. Na závěr navštívíme stálou cirkusovou scénu, která dodnes v zemích bývalého Sovětského svazu představuje oblíbenou formu zábavy.
Albánie je země se špatnou pověstí, zároveň má možná nejméně dotčenou přírodu v Evropě. Její metropole Tirana je však moderní město, i když se tu setkáme alespoň pro Středoevropany s mnoha nezvyklými jevy. Snad nejvíce je to vidět v dopravě, jezdit autem po Tiraně by asi každý nezvládl.
Z mallorské vesnice Sóller byla začátkem 20. století vystavěna železnice pro rychlejší přepravu ovoce do hlavního města Palma de Mallorca. V současnosti se již pro transport využívají silnice, zmíněná železniční trať "pomerančového expresu" je však v provozu stále a slouží turistům. Ze Sólleru kromě vlaku vyjíždí i tramvaje, dříve využívané pro nákladní dopravu.
Ačkoli řada ostravských dolů již neplní svou původní funkci, našlo se pro ně nové využití. Například bývalý Důl Hlubina slouží jako divadelní sál, ve kterém jsou uváděna komediální představení z hornického prostředí. Část prostor Dolu Michal se zase proměnila v hospodu, kam můžete vyrazit po představení. Do dalších částí tohoto dolu je možné se vydat na prohlídku dodnes funkčních důlních strojů. Konají se tu třeba i svatby. Vydejte se s námi na virtuální exkurzi.
Video přiblíží historii kulturní památky Jezernické viadukty. První viadukt přes Jezernický potok byl postaven v letech 1845–1847 a byl součástí Severní dráhy císaře Ferdinanda. Další most byl vybudován v roce 1873 v souvislosti se stavbou druhé koleje. Délka obou viaduktů je přes 400 metrů a celkem je tvoří 42 oblouků.
Bomma je světoznámá sklářská značka sídlící ve Světlé nad Sázavou. 95 % produkce společnosti míří do zahraničí. Jedním svým uměleckým výtvorem se tamní skláři zapsali i do Guinessovy knihy rekordů, zhotovili totiž láhev na víno s objemem 570 l. A nejen to. S jakými dalšími nápady se firmě podařilo prosadit a jaká je její historie, se dozvíme v následujícím videu.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.