01:17
Týden, který předchází Velikonocům, se nazývá pašijový nebo také tichý. Křesťané si během něj připomínají události posledního týdne života Ježíše Krista. Prvním důležitým dnem tohoto týdne je Škaredá středa.
Smrtná neděle je spojena s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňuje zimu, kterou je třeba utopit. Místo zimy nastupuje jaro symbolizované tzv. lítem, s kterým chodívaly dívky koledovat po vesnici.
O Velkém pátku před Velikonoci si věřící připomínají ukřižování Ježíše Krista, proto je pro ně tento den dnem smutku a modliteb. Zvony jsou ztichlé a bohoslužby mají specifický průběh. Pro křesťany znamená Velký pátek i přísný půst.
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Mše sloužená na Boží hod velikonoční se od ostatních mší odlišuje některými zvyky, například se zpívají velikonoční žalmy, hoří svíce zvaná paškál a dříve si lidé nechávali i posvětit jídlo.
Květná neděle je šestou postní nedělí. Křesťanům otevírá svatý neboli pašijový týden, po němž následují Velikonoce. K tradicím této neděle patří například svěcení vrbových proutků s kočičkami.
Název třetí postní neděle, které se říká Kýchavná, souvisí údajně s morem. Ten v 6. století zachvátil Řím. V té době prý vznikly i typické křesťanské pozdravy „pomoz Pán Bůh“ a „pozdrav Pán Bůh“.
Svátek sv. Martina byl příležitostí pro hodování a setkávání s přáteli. Na posvícení nesměly chybět svatomartinské rohlíčky neboli podkovy. K nim se vážou i dvě pověsti, stejně jako ke sv. Martinovi několik pranostik.
Sternbergové jsou jednou z nejstarších českých šlechtických dynastí a vybudovali mnohé významné stavby, dnes kulturní památky. Kromě pražských paláců to byl například Trojský zámek nebo zámek Jemniště.
Betlém nebo také jesličky patří k nejrozšířenějším vánočním tradicím. Pořad o tom, kdy a jak tato tradice vznikla a jaké může mít podoby.
První květnový den je dnem lásky a oslavou příchozího jara, růstu a plodnosti. Proto byly májové slavnosti záležitostí mladých lidí. Symbolický význam mělo zdobení květinami a k lidovým zvykům patřila kromě stavění májky i volba krále majálesu.
9 914
395
2 248
857
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.