02:49
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
Česká vláda připravovala již během války plán na odsun německého obyvatelstva. Málo organizovaný státní aparát pak hned od května 1945 umožnil revolučním gardám a různým samozvaným skupinkám vykonávat tzv. spravedlnost. Touha po odplatě za zločiny nacionálního socialismu, odplata za rozpoutání války a schvalování tzv. kolektivní viny vytvořily podmínky k zabírání majetku, vraždám a tzv. divokým odsunům sudetských Němců.
Na pozadí politických procesů v Československu probíhá soutěž a stavba Stalinova pomníku na Letné v Praze. Pasáž ukazuje složitost doby, postavení tvůrce sochy O. Švece a vysvětlení koncepce pomníku.
Mattoni se ve svých pamětech vrací k těm nejtěžším chvílím svého života. Jeho nejmilovanější dítě, dcera Kamila, je těžce nemocná. Dcerka, která dospěla v ženu, aniž by měla reálnou šanci ženou skutečně být. Mattoni se rozhoduje snad k nejodvážnějšímu činu svého života, bere osud nešťastného dítěte do vlastních rukou.
Rok 1977 není jenom rokem Charty, ale i rokem provolání Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru, tzv. Anticharty. Kampaň proti disentu byla jedním z vrcholů normalizace. Mnozí představitelé tehdejšího veřejného života jejím podpisem deklarovali podporu komunistické straně a její politice. Jak svůj podpis někteří z nich vnímají po letech? Šlo to vůbec odmítnout? Podívejte se na reflexi zpěváka Michala Prokopa, novináře Karla Hvížďaly a hudebníka Františka Ringo Čecha.
V poválečném období se českoslovenští komunisté snažili vytlačit Ježíška postavou Dědy Mráze. Šlo o promyšlenou propagandu cílenou na děti a mládež. Podívejte se na dobové zpravodajství o příchodu Dědy Mráze mezi bratislavské Pionýry a o jeho příletu vrtulníkem v roce 1958 za dětmi zaměstnanců Leteckých opraven v Malešicích.
9 883
401
2 283
861
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.