09:24
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Z čeho se vyrábí lidské tělo?
Pořad ukazuje fáze lidského života od narození až po smrt.
Šikana se objevuje nejčastěji v kolektivu lidí, kteří spolu tráví hodně času, tedy i ve škole. Kdo bývá nejčastěji obětí a kdo agresorem? Jak šikanu poznat a jak s ní bojovat?
Jak se správně stravovat? V ukázce je vysvětleno, jaké potraviny kupovat a jaké naopak vynechat, aby lidskému zdraví zbytečně neškodily.
Pasáž ukazuje, jak se má správně poskytnout první pomoc zraněnému, který je v bezvědomí, nedýchá, je bez tepu nebo krvácí. Dále je zde vysvětleno, co je to krev, funkce srdce, jak probíhá darování krve a proč je darování krve důležité.
Jaké jsou poruchy zraku, jak probíhá vyšetření očí a čeho se vyvarovat, abychom si zrak sami nepoškozovali. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který jim pomůže.
Děti mají mnoho otázek, rády se dozvídají a učí nové věci. Odpověď se pokusí najít tým expertů pomocí praktických ukázek. Tak už víte, proč mají lidi pět prstů a ne méně ani více?
Jak se má správně poskytnout první pomoc, jaké se k tomu dají využít pomůcky a kde tyto pomůcky najdeme.
Jak by se děti měly chránit při různých sportech v přírodě (bruslení, jízda na kole, jízda na lodi, plavání a skoky do neznámé vody) a jak se při těchto sportech chovat, aby se jim nic nestalo.
Jak se má správně volat Záchranná služba, jaké informace jsou důležité a co se naopak při volání na tísňovou linku dělat nemá.
Jak snadno se může stát úraz hlavy? Co je poté potřeba podstoupit za vyšetření, jak tato vyšetření probíhají a jak úrazům hlavy předcházet? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Co je horská služba, jak funguje záchrana na horách a jak se máme chovat, abychom horskou službu nepotřebovali.
Méďa Sportík nám pomůže se rozhýbat! Cvičení je zdravé a přináší dobrou náladu i pružné tělo. Sportíkova kamarádka Bedýnka nám k tomu zahraje písničku a půjde nám to úplně samo. Jestli chcete, můžete si k tomu cvičení zazpívat s ní. Jenom pozor, aby vám u toho nedošel dech. V dnešním díle vám Sportík ukáže, jak si procvičit tělo, abychom byli ohební třeba na trhání jablek.
Rozhovor s autorkami knih pro chlapce „Desatero pro kluky“, pro dívky „Co se od kamarádek nedozvíš“ a pro děti „Jak děti přicházejí na svět“. Autorky popisují jak knihy vznikly, co v nich najdeme i to, kdy je vhodné s dětmi o sexu mluvit. Knihy nejsou jen o sexu, ale také o mezilidských vztazích, vhodné komunikaci a vývoji lidského těla.
Jak probíhá vyšetření a následné ošetření, pokud máme zlomeninu kosti? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Mnozí z nás trpí vysokým krevním tlakem, jiným naopak tlak dost kolísá. A lidem, kteří mají za normálních okolností tlak v mezích normálu, se při návštěvě lékaře zvyšuje. Říká se tomu syndrom bílého pláště. MUDr. Jiří Pešina popisuje různé způsoby měření tlaku a vysvětluje důležitost pravidelného domácího měření tlaku.
Rodina je hlavním zdrojem uspokojování emočních potřeb. Velmi důležitá je i pro zdravý vývoj člověka – vliv prostředí a výchovy, vztah s matkou, to vše má na vývoj dítěte prokazatelně větší vliv než genová predispozice. Možná jste se už také zamýšleli nad rozdílem mezi emočně zdravou a nezdravou rodinou. Jaké jsou příznaky toho, že v rodině něco není v pořádku a že dochází k patologickým jevům? V závěru vás pak čeká malý přehled toho, co od sebe v manželství navzájem očekávají muži a ženy. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
9 690
379
2 104
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.