04:28
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Ukázka z festivalu raného středověku, který se uskutečnil v roce 2014 u Neveklova. Kromě rekonstrukce bitvy vikingů a Slovanů zde bylo možné nahlédnout do běžného života tehdejších válečníků.
V čase neuspokojivého vývoje v českých zemích po smrti posledního přemyslovského krále Václava III. se zástupci domácího kléru i šlechty upínají k naději sňatku mladé Elišky Přemyslovny, dcery zesnulého a uznávaného Václava II. Za vhodného ženicha a budoucího českého krále vybrali Jana, syna tehdejšího významného politika evropských rozměrů, římského krále Jindřicha VII. z rodu Lucemburků. To se vzhledem ke stoupajícímu vlivu Lucemburků v Evropě jeví jako geniální tah. Ale co na to nevěsta?
Hrad Křivoklát sloužil nejdříve jako lovecký hrad knížat a králů. Za posledních Přemyslovců a následně Lucemburků se stal významným královským hradem. Podívejte se na duchovní rovinu vrcholného středověku na pozadí historie hradní kaple.
Karel IV. byl pronásledován ztrátou manželek. Jeho třetí manželkou se stala Anna Svídnická. Karel IV. ve svém státnickém uvažování a v péči o země Koruny české, svou politikou a také svými sňatky vždy sledoval imperiální prospěch a postupné připojování nově získaných území. Navazoval na činy svého otce a v případě říšské politiky se snažil své úspěchy maximalizovat. K tomu měla sloužit i korunovační cesta do Říma.
V dějinách počátků českého státu je jednou z významných událostí vyvraždění Slavníkovců na Libici v roce 995. O co vlastně šlo? A byla to v kontextu tehdejší doby velká událost? Podívejte se na diskusi odborníků.
Tělesné pozůstatky světců, ale i zbytky jejich oděvu, obuvi a jiných osobních osobních předmětů, hrály velkou roli v životě společnosti. Relikvie byly spojovány s náboženskými rituály, pořídit je bylo nákladné a sloužily také často jako politický nástroj.
V polovině čtyřicátých let 14. století se zdála být štěstěna Lucemburkům nakloněná. Na papežský stolec nastoupil Kliment VI., který byl rodinným přítelem, a díky politické podpoře prastrýce Balduina se mohl Karel ucházet o titul římského krále. Dosavadní římský panovník Ludvík Bavor byl v politickém oslabení. Avšak s podporou města Cáchy si své postavení nakonec udržel. V tom samém čase se však rozhořel stoletý konflikt mezi Francií a Anglií. První vážný střet se odehrál u Kresčaku a účastnil se ho i král Jan Lucemburský se synem Karlem. Zatímco pro Jana znamenala bitva hrdinný závěr života, pro Karla otevírala další fázi jeho velkolepé budoucnosti.
Římskokatoličtí kněží by měli žít v celibátu. Zákaz manželství a sexuálního života ale není s křesťanskými hodnostáři od počátku, v této nejpřísnější formě platí od roku 1563. Předcházelo mu však mnoho divokých období, jedno z nich je dokonce označováno jako pornokracie. Dočkají se někdy kněží zrušení celibátu?
Anežka Přemyslovna, v roce 1989 svatořečená, patří k nejvýraznějším ženám české historie. V éře středověku však nebyla jedinou inspirativní ženou. Kdo na ni mohl mít vliv? Profesor Josef Žemlička v pořadu Historie.cs představuje další osobité ženy 13. století, a to Hedviku Slezskou, Konstancii Uherskou a Alžbětu Durynskou.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.