01:55
Jedná se o největší archeologický objev všech dob. Howard Carter byl amatérský archeolog, který po 8 letech kopání narazil v roce 1922 na schody k dnes legendární hrobce mladičkého faraona. Po 10 let odsud byly odváženy nalezené předměty, některé z nich nejsou dodnes zpracovány.
Nejslavnější egyptské pyramidy, jediné dochované ze sedmi klasických divů světa, se nacházejí v Gíze. Ze tří pyramid je nejznámější takzvaná Velká pyramida neboli Chufuova (Cheopsova) pyramida. Jejím průzkumem se zabývala řada archeologů a byla zdrojem různých teorií o svém vzniku. Kvůli neuvěřitelnému množství turistů bude tato oblast možná v budoucnu uzavřena. Pojďte se sem s námi podívat.
Britští vědci přišli s hypotézou, že Tutanchamon zemřel při dopravní nehodě. Při zkoumání jeho mumie došli k závěru, že tělo panovníka bylo před mumifikací rozdrceno kolem. Samotná mumifikace se nezdařila a následně došlo k samovznícení mumie krátce po pohřbení do sarkofágu.
Rozkládá se na ploše zhruba třinácti fotbalových hřišť, tvoří ji přes dva miliony vápencových bloků. Její stavba prý trvala pouhých dvacet let. Ale jak? Reportáž odkrývá tajemství stavby Cheopsovy pyramidy.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Ukázka popisuje pátrání po hmotných důkazech existence trojské války popsané Homérem v Iliadě. Kdo a jak našel místo, kde se Troja nacházela? Zpráva o neznámém amatérovi a jeho objevu města, které bylo považováno za výplod fantazie, pobouřila akademiky. Byla vůbec trojská válka? Jaké další příběhy jsou s Trojou spojeny? A co o ní vlastně víme?
Odborníci si už dlouhou dobu lámou hlavu nad tím, jak staří Egypťané dopravovali na své místo tak obrovské kameny pro stavbu pyramid. Objev nejstarších papyrových svitků na světě z nedávné doby by to mohl vysvětlit u případu Velké pyramidy v Gíze. Tzv. Mererův deník poskytuje pohled na logistiku této stavby. A co z něj tedy plyne? Podívejte se.
V Muzeu Moravská Třebová se nachází druhá největší kolekce staroegyptských artefaktů u nás. Nejcennějším exponátem je však mumie egyptské princezny Hereret, kterou sem přivezl zdejší cestovatel a mecenáš Ludwig Holzmaister již na začátku 20. století. Unikátní je rovněž portrét princezny vytvořený za pomoci 3D vizualizace.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.