01:55
Jedná se o největší archeologický objev všech dob. Howard Carter byl amatérský archeolog, který po 8 letech kopání narazil v roce 1922 na schody k dnes legendární hrobce mladičkého faraona. Po 10 let odsud byly odváženy nalezené předměty, některé z nich nejsou dodnes zpracovány.
Nejslavnější egyptské pyramidy, jediné dochované ze sedmi klasických divů světa, se nacházejí v Gíze. Ze tří pyramid je nejznámější takzvaná Velká pyramida neboli Chufuova (Cheopsova) pyramida. Jejím průzkumem se zabývala řada archeologů a byla zdrojem různých teorií o svém vzniku. Kvůli neuvěřitelnému množství turistů bude tato oblast možná v budoucnu uzavřena. Pojďte se sem s námi podívat.
Britští vědci přišli s hypotézou, že Tutanchamon zemřel při dopravní nehodě. Při zkoumání jeho mumie došli k závěru, že tělo panovníka bylo před mumifikací rozdrceno kolem. Samotná mumifikace se nezdařila a následně došlo k samovznícení mumie krátce po pohřbení do sarkofágu.
Rozkládá se na ploše zhruba třinácti fotbalových hřišť, tvoří ji přes dva miliony vápencových bloků. Její stavba prý trvala pouhých dvacet let. Ale jak? Reportáž odkrývá tajemství stavby Cheopsovy pyramidy.
Co všechno přinášejí koně lidem? A jak dlouho už jejich soužití trvá? Kůň je symbolem energie, síly a rychlosti. Zpočátku byl pro člověka pouze loveným zvířetem, později se pro něj na několik tisíciletí stal nejvýznamnějším dopravním prostředkem. Kdy a kde došlo k domestikaci koně? A jak se v průběhu času vyvíjel do své dnešní podoby a jak se zapsal do lidských dějin? Podívejte se.
Odborníci si už dlouhou dobu lámou hlavu nad tím, jak staří Egypťané dopravovali na své místo tak obrovské kameny pro stavbu pyramid. Objev nejstarších papyrových svitků na světě z nedávné doby by to mohl vysvětlit u případu Velké pyramidy v Gíze. Tzv. Mererův deník poskytuje pohled na logistiku této stavby. A co z něj tedy plyne? Podívejte se.
Italské Pompeje si většina automaticky spojuje s výbuchem Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu, a tedy i se zničením tohoto města. Jak to tu ale vypadalo před onou tragédií? Výňatek z dokumentárního cyklu Svědkové času vás vezme na prohlídku Pompejemi tak, jak vypadají dnes. Ale nebojte, výkladem vás zanese do stavu před výbuchem sopky.
Čeští egyptologové provádějí od 60. let archeologický výzkum na jedné z nejvýznamnějších lokalit v Egyptě, Abúsíru. Podívejte se na stručný popis jejich úspěchů.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.