01:40
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Jak se o naší mateřské hvězdě můžeme dozvědět spoustu údajů, které astronomové znají? Jak vznikají sluneční skvrny? Co jsou to protuberance? Jaké jsou projevy sluneční aktivity?
12. dubna 1961 obletěl první člověk Zemi. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin, který tak otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Ukázka přibližuje jeho misi.
Zatmění Slunce vzniká, když Měsíc zakrývá Slunce, a tím vrhá stín na Zemi. Jestliže je Měsíc blíže k Zemi, zakryje celý sluneční disk a pozorujeme úplné zatmění Slunce. Zatmění Slunce ukáže na několik minut sluneční korónu, součást sluneční atmosféry, která je stále plná velkých a nevysvětlitelných otazníků.
Ukázka se zabývá otázkami o vzniku vesmíru: Co se dělo v prvních minutách po velkém třesku? Jak se vyvíjely úvahy o vzniku vesmíru? Dále také vysvětluje, co je to teorie stacionárního vesmíru.
Pořad se věnuje tématu vzniku Měsíce a tomu, jak nás na Zemi ovlivňuje. Řeší i otázku, co by se stalo, kdyby Měsíc prostě zmizel.
Na Evropské jižní observatoři na hoře Paranal v Chile pracuje dosud nejmocnější dalekohled na světě, který dovede snímat obrázky ve viditelném i infračerveném světle, odtud pochází i jeho název VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). Jeho úkolem je mapování oblohy v mnohem větší hloubce a ostrosti, než bylo kdy předtím možné. Takže by měl pomoci odhalit záhadnou povahu temné hmoty a temné energie a vyhledávat záhadné objekty, jako jsou vzdálené kvazary v raném vesmíru.
Krátká pasáž přináší srovnání prostředků a nástrojů, které měl ke zkoumání vesmíru Jurij Gagarin a které máme k dispozici dnes.
10 504
492
2 776
943
66
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.