03:07
Víte, jak si můžeme doma vyrobit elektromotor? Potřebujeme pouze měděný drátek, baterku a magnety. Drátem prochází elektrický proud, který magnet promění v elektromagnet.
Experimenty na téma elektromagnetické indukce: prochází-li vodičem proud, magnetická střelka kompasu se vychýlí. Hřebík omotaný vodičem, jímž prochází elektrický proud, je zmagnetizován. Vytvoří se tak elektromagnet. Jak si doma vyrobit malý jednoduchý generátor elektrického proudu?
Van de Graaffův generátor je stroj, který je schopen nahromadit a udržet ohromné množství náboje statické elektřiny na kovové kouli. Jak se chovají mýdlové bubliny nebo plamen v blízkosti Van de Graaffova generátoru? Na závěr je vysvětlena elektrostatická síla z pohledu mikrosvěta.
K čemu slouží transformátor, z čeho se skládá a jak funguje? Na jakém principu pracuje pájka? Jak souvisí transformátor s tokamakem a jak zahřejeme plazma na milion stupňů?
Ve kterém roce bylo objeveno rentgenové záření? Jaký prvek nelze využít jako palivo v jaderné elektrárně? Co je to radioterapie? Jak lze uvolnit jadernou energii? Kde byl poprvé použit jaderný reaktor k výrobě elektřiny? Jak velký podíl má jaderná energetika na celkové výrobě elektřiny v ČR? Jakým typem elektrárny je jaderná elektrárna? Kde byla zprovozněna první jaderná elektrárna? To všechno a mnohem víc se dozvíte v našem kvízu.
Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, v přednášce přibližuje základní aspekty jaderné bezpečnosti, technická opatření v jaderných elektrárnách i aktuální stav jaderné bezpečnosti ve světě a v ČR.
Co všechno můžeme vidět 3D mikroskopem v kuchyni? 3D mikroskop poskytuje zajímavé pohledy na strukturu různých látek. Podívejte se, jak vypadá zvětšeně: dno hrnku, ostří nože, teflon, drátěnka, houbička, skořápka vejce, cukr, kmín, sypaný čaj a čaj v sáčku.
Co se stane, když vhodíme silný magnet do hliníkové trubice? Hliník pád magnetu výrazně zpomalí. Magnet zpomaluje magnetické pole vířivých proudů, které vzniká v nevodivé hliníkové trubce. Ukážeme si.
Ukázka sestrojení modelu jednoduchého elektromotoru v domácím prostředí. Využity jsou jen prostředky, které se dají najít v běžné české domácnosti.
Elektřina je všude kolem nás. Vyrábíme ji v elektrárnách, ale jak přesně její výroba funguje? K čemu všemu elektřinu potřebujeme a co by se stalo, kdybychom se ocitli bez ní?
Gravitační síla má nekonečný dosah. Pohybuje-li se silný magnet měděnou trubkou, která je nemagnetickým kovem, vzniká zajímavý jev. Pohybem magnetu vzniká indukovaný proud, který vytváří v okolí magnetické pole, a to magnet zbrzdí. Pokud trubku ochladíme kapalným dusíkem, klesne odpor a tím je proud větší. Magnet bude propadávat velmi pomalu.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.