02:40
Dezinformační weby používají ve svých zprávách různé manipulativní techniky, které u čtenářů zajistí vyvolání požadované reakce. Pořad ukazuje, že s manipulativními technikami se však můžeme setkat i u tradičních zpravodajských médií.
Pořad ukazuje, že v posledních letech vzniká v Česku velké množství dezinformačních webů a přibližuje jejich cíle.
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Cílené šíření falešných zpráv může u veřejnosti vyvolat apatii k politickému dění i pocit ohrožení bezpečnosti. Pořad ukazuje, že velké dezinformační kampaně jsou dokonce schopny ovlivnit politickou situaci.
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
30. listopadu 1938 byl zvolen prezidentem protektorátu Čechy a Morava Emil Hácha, stal se tak třetím prezidentem republiky. Podívejte se na archivní záběry.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Střihač ČT Jan Frýda představuje základní pravidla pro střih reportáže. Jak správně pracovat s natočeným materiálem? Video vzniklo v rámci soutěže Reportéři na startu.
Válku vedenou prostřednictvím informací a dat nazýváme informační. Podstatou takové války je manipulace veřejným míněním a ovlivňování samotných jednotlivců pro prosazení politických, ekonomických, hospodářských či jiných zájmů. Cílem je narušit hodnoty „protivníka“ a využít je ve svůj prospěch.
Plánovaná ekonomika komunistického režimu nedokázala zajistit často ani základní potřeby občanů. Prázdné pulty obchodů a neustálé shánění spotřebního zboží od oblečení přes nábytek až po elektroniku bylo součástí tehdejšího každodenního života. Bývalá redaktorka Československé televize Eva Kotvová vzpomínala v rámci projektu Redaktoři (2025) na svoji práci pro zpravodajskou ekonomickou redakci, ve které měla na starosti právě maloobchod.
Když vám známá tvář na internetu oznámí dva roky prázdnin, máte se hned začít balit? Nebo je za tím nějaká digitální kulišárna, např. takzvané deepfakes. A co jsou virální videa? To jsou videa, která se šíří jako virus, tedy rychle. Čemu tedy věřit? Ověřujte si zdroje... Pokud zveřejňujete svá videa, počítejte i s negativními reakcemi sledujících.
Na internetu můžeme najít spoustu informací, ale bohužel i dezinformací. Než je přijmeme za své, je dobré si je ověřit z několika zdrojů. Pozornost je třeba věnovat zejména důvěryhodnosti webu a kontrole zdrojů, ze kterých byly informace čerpány. Pak pomůže pět základních otázek.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.