02:40
Dezinformační weby používají ve svých zprávách různé manipulativní techniky, které u čtenářů zajistí vyvolání požadované reakce. Pořad ukazuje, že s manipulativními technikami se však můžeme setkat i u tradičních zpravodajských médií.
Pořad ukazuje, že v posledních letech vzniká v Česku velké množství dezinformačních webů a přibližuje jejich cíle.
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Dezinformace hrají důležitou roli v informační válce. Člověku, který je jim dlouhodobě vystaven a zároveň není dostatečně poučený a odolný, vkládají do vědomí škodlivé obrazy a názory, a to často ve prospěch cizí mocnosti. K šíření dezinformací se dnes v hojné míře využívají sociální sítě, především Facebook. V čem konkrétně spočívá hrozba a zneužitelnost sociálních sítí? Na to odpoví datový analytik František Vrabel.
Pasáž vysvětluje pojem troll a upozorňuje, že existují i trollí farmy, kde tito narušovatelé a ovlivňovatelé internetových diskuzí působí hromadně.
Cílené šíření falešných zpráv může u veřejnosti vyvolat apatii k politickému dění i pocit ohrožení bezpečnosti. Pořad ukazuje, že velké dezinformační kampaně jsou dokonce schopny ovlivnit politickou situaci.
Fenomén YouTube je probírán v rozhovoru s populárním youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Ten na svých kanálech na YouTube probírá např. společenské předsudky, politiku i sociální sítě. Ve své tvorbě využívá infotainment, tedy propojení informací a zábavy. Za své počiny získal dvakrát ocenění Videobloger roku a časopis Forbes ho zařadil do svého žebříčku 30 pod 30. Jak probíhá jeho proces tvorby a jak vypadá jeho komunita. Jak si vybírá témata? Co chce svým působením změnit? A jak moc se mu to daří?
Poutník se chce podívat i do druhého patra, co tam mají. Prý rozkoše, jídlo, pití, lenošení, hry a sex. Všeho je tam nadbytek. Na naléhání svých průvodců si Poutník také nechá nalít. Sice se do tohoto životního stylu jaksi nehodí, ale rozhodne se vyzkoušet rozkoše v dalším patře.
30 případů majora Zemana, známý seriál ze 70. let, byl ve své době velmi silným nástrojem komunistické propagandy, jejímž cílem bylo masově ovlivnit vnímání našich vlastních dějin. Autoři scénáře měli k dispozici policejní svazky a výslechové protokoly a věrně kopírovali skutečné kriminální příběhy, ovšem s vlastním účelovým výkladem. Jelikož seriál je uměleckou formou a působí přes emoce, byl jako přesvědčovací nástroj opravdu účinný.
10 920
556
3 187
1 007
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.